Dijital pazarlama stratejilerinin etkinliği: Sosyal medya reklamlarının Z kuşağı tüketici davranışları üzerindeki etkileri üzerine bir araştırma
The effectiveness of digital marketing strategies: A study on the effects of social media advertisements on generation Z consumer behavior
- Tez No: 932328
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dijitalleşme süreci son yıllarda giderek hızlanmaktadır. İnternet, insanlığın hemen her alanda bakış açısını değiştirmiştir. Dijital dünyanın her amaç için kullanılması ve bu bakış açısı değişimi pazarlama alanını da etkilemiştir. İşletmeler, klasik pazarlama düşüncesinden dijital pazarlama düşüncesine geçiş yapmıştır. Dijital pazarlama stratejisi, işletmelerin hedeflerine ulaşmada mihenk taşlarından biri haline gelmiştir. İnsanların ve özellikle Z neslinin günün önemli bir kısmını sosyal medyada geçirmesi dijital pazarlama açısından sosyal medyayı öne çıkarmaktadır. Dijital pazarlama stratejilerinin, satın alma öncesi ve sonrasında Z nesli tüketici davranışlarına etkisinin anlaşılması, firmalara dijital pazarlama stratejilere daha etkin yatırım yapma fırsatı sunacak ve firmaların karlılığı artacaktır. Bu amaç ile tez çalışmasında satın alım öncesi ve sonrası Z nesli tüketici davranışları araştırılmıştır. Bununla birlikte sosyal medya reklamlarının Z nesli tüketicilerinin beklentisini ne ölçüde karşıladığı araştırılmıştır. Reklamların kalitesinin artması amacıyla katılımcılarından öneriler istenmiştir. Reklamların beklenen kaliteye ulaşması tüketicinin ürüne ilgisini artıracaktır. Çalışma kapsamında, 15-27 yaş aralığında 402 katılımcıya anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen verilen SPSS paket programı ile analiz edilmiştir ve anket sonuçları ile kurulan hipotezlerin kabul ya da reddi yapılmıştır. Sosyal medyanın ciddi bir pazar olduğu, yeni neslin bu ortamı kabullendiği ve satın alma ve sonrasında sosyal medyada aktif olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, tez çalışmasında sosyal medya reklamlarının tüketici davranışlarına etkisi incelenmiştir. Z neslinin reklamlara bakış açısı, reklamlardan beklentisi ve onları satın almaya yönlendirecek reklamların çerçevesi ortaya konmuştur. Z nesli reklamların içerinin doyurucu olmasını, kısa olmasını ve reklamlarda fiyat ibaresinin bulunmasını beklemektedir. Tez çalışmasının odaklandığı grup olan Z nesli önümüzdeki uzun yıllar tüketici konumunda olacağından, tez çalışması ile ortaya çıkan sonuçlar göz önüne alınarak yapılacak değişiklikler, firmaların yaşam süresi uzatacak ve firmalar amaçlarına daha hızlı ulaşabilecektir.
Özet (Çeviri)
The digitalization process has been accelerating in recent years. The internet has changed humanity's perspective in almost every field. The use of the digital world for every purpose and this change in perspective has also affected the marketing field. Businesses have transitioned from classical marketing to digital marketing. Digital marketing strategy has become one of the cornerstones in reaching the goals of businesses. The fact that people, especially Generation Z, spend a significant part of their day on social media highlights social media in terms of digital marketing. Understanding the effect of digital marketing strategies on Generation Z consumer behavior before and after purchase will provide companies with the opportunity to invest more effectively in digital marketing strategies and increase the profitability of companies. For this purpose, Generation Z consumer behavior before and after purchase was investigated in the thesis study. In addition, it was investigated to what extent social media advertisements met the expectations of Generation Z consumers. Suggestions were asked from the participants in order to increase the quality of the advertisements. The expected quality of the advertisements will increase the consumer's interest in the product. Within the scope of the study, a survey was conducted with 402 participants between the ages of 15-27. The obtained data was analyzed with SPSS package program and the hypotheses established with the survey results were accepted or rejected. It was revealed that social media is a serious market, the new generation has accepted this environment and is active on social media after purchasing. In addition, the effect of social media advertisements on consumer behavior was examined in the thesis study. The perspective of the Z generation on advertisements, their expectations from advertisements and the framework of advertisements that will lead them to purchase were revealed. The Z generation expects the content of advertisements to be satisfying, short and to include a price statement in advertisements. Since Generation Z, the group focused on in the thesis study, will be in the position of consumers for many years to come, changes that will be made by taking into account the results of the thesis study will extend the life span of companies and companies will be able to achieve their goals faster.