Women of the Dark Labyrinth: Oppressed women in Toni Morrison's The Bluest Eye, Sula and Beloved
Karanlık Labirent'in kadınları: Toni Morrison'ın The Bluest Eye, Sula ve Beloved kitaplarındaki mazlum kadınları
  1. Tez No: 932375
  2. Yazar: TUNAY ZİHLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP SARIARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Postkoloniyalizm teorisi, Batı'nın birçok kıtayı sömürmesiyle başlayan ve sömürülen toplumlarda siyasi, ekonomik ve ahlaki çöküşe yol açan sorunlara dayanmaktadır. Teori, sömürülen insanların kimliğini doğrudan şekillendiren kültürel farklılıklar ve bunların cinsiyet ve ırkla ilgili sonuçları gibi sömürünün sonuçlarıyla ilgilenir. Öncelikle, siyah ve yoksul kadınlar, madunlar arasında en çok mağdur edilenler olarak görülmektedir. Siyah kadın kimliği birçok faktör nedeniyle karmaşık bir konu haline gelmiştir. Siyah kadınlar, duygusal ve zihinsel yaralanmalara neden olan ırksal travmaya maruz kalmıştır. Postkoloniyal teori ve siyah kadınların ezilmesi Toni Morrison'ın The Bluest Eye, Sula ve Beloved kitaplarında açıkça gözlemlenebilir. Karakterler cinsiyetleri, ten renkleri ve sosyal statüleri nedeniyle baskıya maruz kalmaktadır. Hikayeleri farklı olsa da yaşadıkları duygular ve kimlikleri üzerindeki etkiler onları aynı sona, içinden çıkamadıkları bir labirente çekmiştir. Bu labirentten çıksalar bile, hayatları tenleri gibi karanlık olacaktır. Bu konuları araştırmak önem taşır, çünkü kölelik geçmişte kalmış olsa da izleri bugün hala mevcuttur ve siyah kadınlar ayrımcılığı farklı şekillerde yaşamaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Toni Morrison'ın The Bluest Eye, Sula ve Beloved romanlarındaki kadın karakterlerin kimlik arayışındaki yolculuklarını incelemek ve her karakterin yolculuğu farklı olsa da aynı sonu yaşama eğiliminde olduklarını kanıtlamaktır.
Özet (Çeviri)
Postcolonialism theory is based on the problems that started with the West's exploitation of many continents with a political, economic, and moral breakdown of the exploited societies. The theory deals with the results of exploitation, like cultural differences and their outcomes related to gender and race, which directly shape the identity of the colonized people. Primarily, black and poor women are seen as the most victimized among the subalterns. Black female identity has become a complex issue due to many factors. Black women have suffered racial trauma that causes emotional and mental injuries. Postcolonial theory and oppression of black women can be apparently observed in Toni Morrison's books: The Bluest Eye, Sula, and Beloved. Characters are malignantly being exposed to oppression because of their gender, skin color, and social status. Although their stories are different, the emotions they experience and the impacts on their identities draw them in the same ending, which is a labyrinth they cannot get out of. Even if they get out, the life will be dark like their skin. It is important to explore these issues because although slavery is a thing of the past, its traces are still present today, and black women are still experiencing discrimination in different ways. This study aims to explore the journeys of the female characters in Toni Morrison's novels:“ The Bluest Eye, Sula, and Beloved ”in search of identity and to prove that although each character's journey is different, they encounter similar fate and destiny.