Çevresel kaygının yeşil turizme katılma niyeti üzerindeki etkisi
The impact of environmental concerns on the intention to participate in green tourism
  1. Tez No: 932376
  2. Yazar: İBRAHİM KIZILDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünya'da çevre kirliliği giderek artmaktadır. Bu durum bireylerde çevre için duyulan endişe düzeyinde de artışa neden olmaktadır. Bu nedenle diğer sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de sürdürülebilirlik önemli hale gelmiştir. Çevreye duyarlı olan tüketicilerin tercihlerinde de değişimler meydana gelmeye başlamıştır. Bu nedenle bu çalışmada çevresel kaygının yeşil turizme yönelik tutum ve yeşil turizme katılma niyeti üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan 394 tüketiciden anket ile veri toplanmıştır. Yapısal eşitlik modeli analizi neticesinde çevresel kaygının yeşil turizme yönelik tutumu pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Yeşil turizme yönelik tutumun yeşil turizme katılma niyetini pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Yapılan process makro analizi neticesinde çevresel kaygının yeşil turizme katılma niyeti üzerindeki etkisinde yeşil turizme yönelik tutumun yüksek aracılık rolü bulunduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre sektöre, politika yapıcılara ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution is increasing in the world. This situation causes an increase in the level of concern for the environment in individuals. For this reason, sustainability has become important in the tourism sector as in other sectors. Changes have also started to occur in the preferences of consumers who are sensitive to the environment. For this reason, this study investigates the effect of environmental concern on attitude towards green tourism and intention to participate in green tourism. For this purpose, data were collected by questionnaire from 394 consumers living in various provinces of Turkey. As a result of the structural equation model analysis, it was determined that environmental concern has a significant positive effect on attitude towards green tourism. It was found that attitude towards green tourism has a significant positive effect on intention to participate in green tourism. As a result of the process macro analysis, it was determined that attitude towards green tourism has a high mediating role in the effect of environmental concern on intention to participate in green tourism. According to the research findings, recommendations were made to the sector, policy makers and researchers