Melanomda PRAME ve p21 ekspresyonunun tanıya ve prognoza etkisi
Effect of PRAME and p21 expression on diagnosis and prognosis in melanoma
- Tez No: 932385
- Danışmanlar: PROF. DR. ARBİL AÇIKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Melanom, yıllık artan insidansıyla en ölümcül deri kanseridir. Erken dönemde melanom cerrahi ile tedavi edilebilirken, metastatik lezyonlarda beklenen yaşam süresi dramatik şekilde düşmektedir. Bu nedenle bu olguların erken dönemde doğru tanı ve tedavi almaları iyi prognoz için oldukça önemlidir. Bu amaca yönelik son yıllarda çalışmalar göstermektedir ki; malign melanomun gen haritası oldukça heterojen olup, son yıllarda bu genetik bozuklukların tanısal ve terapötik yeri diğer kanserlerde olduğu gibi melanomda da anahtar rol kazanmıştır.İntradermal nevüs olgularının (n= 46) hiçbirinde PRAME ekspresyonu saptanmadı. Displastik nevüs olgularının (n= 42) 38'inde (%90,5) PRAME boyanması saptanmadı. İnvaziv melanom olgularının (n= 121) 112'sinde (%92,6) değişen oranlarda PRAME ekspresyonu saptandı.
Özet (Çeviri)
Melanoma is the most lethal skin cancer with an increasing annual incidence. While melanoma can be treated with surgery in the early stages, the life expectancy in metastatic lesions decreases dramatically. Therefore, early diagnosis and treatment of these patients is very important for a good prognosis. Recent studies have shown that the genetic map of malignant melanoma is quite heterogeneous, and in recent years, the diagnostic and therapeutic role of these genetic disorders has gained a key role in melanoma as in other cancers.PRAME expression was not detected in any of the intradermal nevus cases (n= 46). PRAME staining was not detected in 38 (90.5%) of the dysplastic nevus cases (n= 42). PRAME expression was seen in varying degrees in 112 (92.6%) of the invasive melanoma cases (n= 121).