Farklı renkteki kompozit altyapıların farklı kalınlıktaki CAD-CAM restorasyonlarının final rengine etkisi
The effect of different colored composite substrates on the final color of CAD-CAM restorations of different thicknesses
- Tez No: 932386
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN TEKÇE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Aynı renkte farklı kalınlıklarda hazırlanmış CAD-CAM blok kesitlerinin, farklı renklerde hazırlanmış kompozit altyapı diskler ile adeziv simantasyonu sonrası, farklı renkteki kompozit alt yapının restorasyonun final rengine etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Bu araştırmada, farklı 2 kalınlıkta (0,4 milimetre ve 0,7 milimetre) seramik bazlı Shofu Block HC (A2, Shofu Inc., Kyoto, Japan) CAD-CAM materyalinin, 3 farklı renkte (A2, OL, A3.5) nano-hibrid kompozit Charisma Topaz (Kulzer, Hanau, Germany) materyalinden elde edilen kompozit disklerinin renk değerlerini maskeleyebilme durumu değerlendirilmiştir. Kompozit diskler, 2 mm kalınlığında çapı 8 mm olan paslanmaz çelik kalıplar kullanılıp her renkten 40 adet olacak şekilde hazırlanmıştır. Toplam 120 adet örnek elde edilip 24 saat suda bekletildikten sonra ilk renk değerleri ölçülmüştür (N:120). CAD-CAM bloklarından Micracut 151 (Metkon Instruments Inc., Bursa, Türkiye) kesim cihazı ile 2 farklı kalınlıkta (0.4 mm ya da 0.7 mm) olmak üzere 60'ar adet, toplamda 120 adet örnek hazırlanmıştır (N:120). Örnekler 6 alt gruba ayrılarak (n:20) Panavia SA Cement Plus Automix Translucent (Kuraray, Okayama, Japan) ile simantasyonu yapılmıştır. Polimerizasyondan 24 saat sonrasında örneklerin renk ölçümü, spektrofotometre cihazı Vita Easyshade Compact (Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya) ile gerçekleştirilmiştir. Renk parametreleri, CIE 2000 renk sistemi kullanılarak ΔE değerleri ölçülmüştür. İstatistiksel değerlendirme IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) ile yapılmıştır. Normal dağılıma uygunluk testi Shapiro-Wilk Testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım varsayımı sağlandığı için veriler ortalama ± standart sapma olarak verilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıklar İki yönlü varyans analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of different colored composite substructure on the final color of the restoration after adhesive cementation of CAD-CAM block sections prepared in different thicknesses of the same color with composite substructure discs prepared in different colors. Method: In this study, the ability of 2 different thicknesses (0.4 mm and 0.7 mm) of ceramic-based Shofu Block HC (A2, Shofu Inc., Kyoto, Japan) CAD-CAM material to mask the color values of composite discs obtained from 3 different colors (A2, OL, A3.5) of nano-hybrid composite Charisma Topaz (Kulzer, Hanau, Germany) was evaluated. Composite disks were prepared from 2 mm thick and 8 mm diameter stainless steel molds, 40 of each. A total of 120 samples were obtained and the initial color values were measured after soaking in water for 24 hours (N:120). From the CAD-CAM blocks, 60 samples of 2 different thicknesses (0.4 mm or 0.7 mm) were prepared with Micracut 151 (Metkon Instruments Inc., Bursa, Turkey) cutting device (N:120). The specimens were divided into 6 subgroups (n:20) and cemented with Panavia SA Cement Plus Automix Translucent (Kuraray, Okayama, Japan). The color of the samples was measured 24 hours after polymerization using a spectrophotometer Vita Easyshade Compact (Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany). Color parameters were measured using the CIE 2000 color system E values. Statistical evaluation was performed using IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). The test for conformity to normal distribution was evaluated by Shapiro Wilk Test. Since the assumption of normal distribution was provided, the data were given as mean±standard deviation. Differences between groups were determined by two-way analysis of variance and Tukey's multiple comparison test. p0.05), while a significant difference was observed between Group 5 and Group 6 (p=0.049; p0.