Viyana Çevresi ve metafizik sorunu: Metafizik karşıtlığı metafizik midir?
The Vienna Circle and the problem of metaphysics: Is anti-metaphysics itself metaphysical?
  1. Tez No: 932407
  2. Yazar: BURHAN YARKIN ÇALIK
  3. Danışmanlar: DR. HİKMET ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Viyana Çevresi, bilimsel bilgiye dayalı bir dünya görüşü geliştirmeyi hedefleyen mantıksal pozitivizmin öncüsü olarak, metafiziği anlamsız ve bilimdışı bir alan olarak nitelendirmiştir. Metafizik karşıtlığı, onların doğrulama ilkesine dayanan bilgi anlayışını şekillendiren temel unsurlardan biridir. Ancak bu karşıtlığın kendisi, metafiziksel bir iddia mı taşır? Bu soru, Viyana Çevresi'nin felsefi temellerini sorgulayan önemli bir problematik sunar. Bu çalışma, metafizik karşıtlığının epistemolojik ve ontolojik temellerini irdeleyerek, mantıksal pozitivizmin iç tutarlılığını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Metafizik karşıtlığının kendi dayanaklarıyla tutarlı olup olmadığı sorusu, bilim ve felsefenin sınırlarının yeniden değerlendirilmesine olanak tanır. Bu bağlamda, Viyana Çevresi'nin mirasının felsefi açıdan kritik bir analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Vienna Circle, as the pioneer of logical positivism aiming to develop a worldview grounded in scientific knowledge, characterized metaphysics as a meaningless and unscientific domain. Their opposition to metaphysics forms a fundamental aspect of their understanding of knowledge based on the principle of verification. However, does this opposition itself carry a metaphysical claim? This question presents a significant challenge to the philosophical foundations of the Vienna Circle. This study seeks to examine the epistemological and ontological bases of their opposition to metaphysics and analyze the internal coherence of logical positivism. The question of whether their opposition aligns with its own premises allows for a reevaluation of the boundaries between science and philosophy. In this context, the legacy of the Vienna Circle is critically analyzed from a philosophical perspective.