Sivas il merkezinde çalışan hekimlerde çalışma ortamı iş güvenliği düzeyine ilişkin bilgi ve algı düzeylerinin ölçülmesi
Measurement of knowledge and perception levels regarding the work environment occupational safety level among physicians working in Sivas city center
- Tez No: 932452
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN HALDUN SÜMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma Sivas il merkezinde çalışan hekimlerde iş sağlığı ve güvenliği bilgi ve algı düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma ASM, TSM, Sivas Devlet Hastanesi, Numune hastanesi ve SCÜTF'de çalışan 412 hekimle 01.06.2023- 01.05.2024 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışma verilerini elde etmek için sosyodemografik veri formu ve Hastanede Çalışan Sağlık Personeli İçin İş Güvenliği Ölçeği (HİGÖ) kullanıldı. Sosyodemografik Veri Formu yaş, cinsiyet, medeni durum, çalışılan kurum, meslekte geçirilen toplam süre, çalışılan kurumda geçirilen toplam süre, branş, ünvan, iş yeri hekimliği sertifikasına sahip olma durumu, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) konularında eğitim alma durumu, İSG Kanunu hakkında bilgi düzeyi, çalışma ortamında karşılaşılan risklere bağlı olarak görülen sağlık problemleri, çalışılan kurumda İSG uzmanı, iş yeri hekimi ve Çalışan Sağlığı Komitesi bulunma durumu ile ilgili sorular bulunmaktadır. Hekimlerin İSG bilgi ve algı düzeylerini belirlemek için HİGÖ kullanıldı. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu; araştırmacı tarafından katılımcılara yüz yüze veya Google Forms üzerinden online olarak doldurtuldu. Verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde gibi tanımlayıcı ölçütler kullanıldı. Veriler, parametrik şartları sağladığından, bağımsız iki grup ortalamalarını karşılaştırmak için t testi, ikiden fazla grup için tek yönlü ANOVA testi (F testi) ve ikiden fazla gruplu karşılaştırmalarda farkı yaratan grubun tespiti için post hoc Tukey testi, iki değişken arasındaki ilişkiyi ölçmek için korelasyon analizi, ikiden fazla değişken arasındaki ilişkileri ölçmek için regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the level of knowledge and perception of occupational health and safety among physicians working in the central district of Sivas, and the factors influencing these levels. The study was carried out with 412 physicians working at FHC, SHC, Sivas State Hospital, Numune Hospital, and SCUTF between 01.06.2023 and 01.05.2024. Sociodemographic data form and the Occupational Safety Scale for Healthcare Workers (HIGO) were used to collect the study data. The Sociodemographic Data Form includes questions about age, gender, marital status, institution worked at, total years in the profession, total years at the current institution, specialty, title, whether the physician holds a workplace health certification, whether they received training on Occupational Health and Safety (OHS), knowledge level about the OHS law, health problems related to risks encountered in the working environment, and the presence of an OHS specialist, workplace doctor, and employee health committee at the institution. The HİGÖ was used to determine the physicians' knowledge and perception levels of OHS. The questionnaire used as a data collection tool was administered to the participants either face-to-face or online via Google Forms by the researcher. Descriptive measures such as arithmetic mean, standard deviation, frequency, and percentage were used to evaluate the data. Since the data met the parametric conditions, t-test was used to compare the means of two independent groups, one-way ANOVA (F-test) was used for more than two groups, and post hoc Tukey test was applied to determine the group causing the difference in multiple group comparisons. Correlation analysis was used to measure the relationship between two variables, and regression analysis was used to measure the relationships between more than two variables.