Evli bireylerde çocukluk çağı travmaları ile evlilik hoşnutsuzluğu arasındaki ilişkide çift uyumunun ve ikili ilişkilerde güvenin aracı rolü
The mediating role of dyadic adjustment and dyadic trust in the relationship between childhood traumas and marital disaffection in married individuals
- Tez No: 932455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ONUR EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmanın amacı evli bireylerde çocukluk çağı travmaları ile evlilik hoşnutsuzluğu arasındaki ilişkide çift uyumunun ve ikili ilişkilerde güvenin aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini; Türkiye'de yaşayan, çevrimiçi platformlar aracılığıyla ulaşılan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan, 21-70 yaş aralığındaki 328'i kadın, 134'ü erkek olmak üzere 462 evli birey oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33), Evlilik Hoşnutsuzluğu Ölçeği, Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği ve İkili İlişkilerde Güven Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadaki analizler IBM SPSS 27 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler için Pearson Korelasyon analizi, değişkenlerin demografik verilere göre farklılığını belirlemek için Bağımsız Gruplar t- testi, ANOVA testi ve Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Aracı rol analizlerinde Process Macro 4.2 programı kullanılmıştır. Sonuçta; ikili ilişkilerde güven ve çift uyumu olarak ele alınan her iki aracı değişken modele eklendiğinde, dolaylı etkilerinin ve seri dolaylı etkinin anlamlı olduğu; çocukluk çağı travmalarının, evlilik hoşnutsuzluğu üzerindeki yordayıcı etkisinin anlamlılığını yitirdiği görülmektedir. Araştırma değişkenlerinde; cinsiyet, yaş, evlenme şekli, evlilik süresi, çocuk sayısı, aile gelir düzeyi ve psikolojik/psikiyatrik tedavi alma durumuna göre anlamlı düzeyde farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the mediating role of dyadic adjustment and dyadic trust in the relationship between childhood traumas and marital disaffection in married individuals. The sample of the study consists of 462 married individuals, 328 female and 134 male, between the ages of 21-70, living in Turkey, reached through online platforms and participating in the study voluntarily. The Demographic Information Form, Childhood Traumas Questionnaire (CTQ-33), Marital Disaffection Scale, Revised Dyadic Adjustment Scale and Dyadic Trust Scale were used in the data collection process of the study. The analyses in the study were conducted using IBM SPSS 27 software. Pearson Correlation analysis was used for relationships between variables, and Independent Groups t-test, ANOVA test and Kruskal Wallis-H test were used to determine the differences of variables according to demographic data. Process Macro 4.2 program was used in the mediating role analyses. As a result; when both mediator variables, namely dyadic trust and dyadic adjustment are added to the model it is seen that their indirect effects and serial indirect effects are significant; the predictive effect of childhood traumas on marital disaffection loses its significance.It was determined that there were significant differences in the research variables according to gender, age, type of marriage, duration of marriage, number of children, family income level and psychological/psychiatric treatment status.