İmmünoterapinin küçük hücreli dışı akciğer kanserli bireylerin beslenme durumu, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of immunotherapy on nutritional status, anthropometric measurements, biochemical findings and quality of life of the patients with non-small cell lung cancer
- Tez No: 932515
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİYE MİNE YURTTAGÜL, PROF. DR. TİMUÇİN ÇİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmanın amacı immünoterapi tedavisi gören küçük hücreli dışı akciğer kanserli bireylerin, tedavi süresince beslenme durumları, antropometrik ölçümleri, Hasta Odaklı Subjektif Global Değerlendirme (PG-SGA) skorları ve yaşam kalitelerinde oluşabilecek değişimleri saptamak ve değerlendirmektir. Araştırmaya Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda histolojik olarak evre III / IV küçük hücreli dışı akciğer kanser tanılı 18 yaş üstü, ayaktan immünoterapi tedavisi gören 47 birey (E:43, K:4) dahil edilmiştir. Araştırma 30 birey (E:28, K:2) ile tamamlanmıştır. Bireyler immünoterapi başlangıç günü (T0) görüşmeye alınmış, immünoterapinin ikinci ayı (T1) ve immünoterapi altıncı aya (T2) kadar takipleri sürdürülmüştür. Bireylerin sosyo- demografik bulguları, sağlık durumu bilgileri, beslenme alışkanlıkları, semptomları anket formu ile sorgulanmış, antropometrik ölçümler, el dinamometresi ile el sıkma gücü ölçümleri ve BIA yöntemi ile vücut bileşim analizi araştırmacı tarafından yapılmış, kayıt altına alınmıştır. Bireylerin malnütrisyon durumu PG-SGA malnütrisyon tarama ve değerlendirme aracı ile belirlenmiştir. Bireylerin yaşam kalitesi "Avrupa Kanser Tedavi ve Organizasyon Komitesi Yaşam Kalitesi Ölçeği'' (EORTC QLQ-C30) ile değerlendirilmiştir. Bireylerin laboratuvar bulguları hasta kayıtlarından alınmıştır. T0 ve T1 dönemlerinde bireylerden bir günlük 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmış, bireysel tıbbi beslenme tedavisi planı hazırlanarak ayrıntılı eğitim verilmiştir. T1 ve T2 dönemlerinde bireylere diyete uyum durumları ile ilgili anket uygulanmıştır. Araştırmaya dahil edilen tüm bireylerin yaş ortalaması 64,55±8,19 yıldır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to detect and evaluate the changes of nutritional status, anthropometric measurements and Patient-Generated Subjective Global Assessment (PG-SGA) scores as the assessments of malnutrition tools, and quality of life in individuals with non-small cell lung cancer who undergoing immunotherapy during study period. Forty-Seven individuals (Male/Female: 43/4) whose age over than 18-years-old diagnosed with stage III/IV non-small cell lung cancer which have been confirmed histologically in Adana City Training and Research Hospital, Department of Medical Oncology, were included in this study. Overall, 30 out of 47 individuals (Male/Female: 28/2) completed at the end of study period of our investigation. We interviewed with all patients before the beginning of immunotherapy (T0), and, followed until the second month (T1), and the sixth month of immunotherapy treatment (T2). The social and demographic findings, condition of health status, nutritional habits and symptoms of the individuals were questionaired using with a survey form, anthropometric properties, and hand grip strength measurements using a hand dynamometer. Body composition of the patients was analyzed according to results of BIA method was used and the results were recorded by a researcher. Status of malnutrition was determined using PG-SGA screening tool. The quality of life was evaluated using“European Cancer Treatment and Organization Committee Quality of Life Scale”(EORTC QLQ-C30). Laboratory findings were recorded prior to immunotherapy. In the period of T0, information of 24-hour food consumption was provided from each individual. A detailed individuals' nutrition was planned and prepared for individuals. A survey was administered in terms of patients' diet compliance and nutritional status during the T1 and T2 periods. The median age of individuals was 64.55±8.19 years.