Diyarbakır eğil peygamberler tabiat parkı'nda bulunan coleoptera türlerinin belirlenmesi
Determination of coleoptera species found in Diyarbakir Eğil peygamberler nature park
- Tez No: 932559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT LAZ, DOÇ. DR. SADREDDİN TUSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma Diyarbakır Eğil Peygamberler Tabiat Parkı'nda yapılmıştır. Çalışmanın amacı Diyarbakır ili Eğil ilçesindeki Peygamberler Tabiat Parkında bulunan Coleoptera Faunasını tespit ederek biyolojik çeşitlilik açısından önemini ortaya koymaktır. Çalışma alanı EUNIS habitat sınıflamasına göre Termofil-Yaprak Döken Ağaçlık alan ve İran- Anadolu Stepleri alanı olmak üzere 2 alt bölüme ayrılmıştır. Arazi çalışması 1 Nisan – 1 Kasım 2022 tarihleri arasında ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde sürdürülmüştür. Araştırma sonucunda Coleoptera takımına ait 12 familya, 30 alt familya, 49 cins, 63 tür ve 2 alt türün teşhisi yapılmıştır. Bu tür ve alt türlerden Amorphocephala coronata, Acmaeo-derella (Euacmaeoderella) villosula, Acmaeoderella (Liogastria) chrysanthemi, Clema freudei, Anthaxia (Anthaxia) bicolor, Anthaxia (haplanthaxia) winkleri, Anthaxia brevis, Acmaeodera wethloi, Acmaeodera saxicola, Acmaeoderella gibbulosa, Strigopteroides depressa, Brachinus (Brachinus) crepitans, Carabus (Procrustes) chevrolati, Dixus eremita, Phytoecia (Phytoecia) geniculata, Polydrusus pterygomalis, Polyrusus (Conocetus) quadriticollis, Sitona intermedius, Hypera nigrirostris, Coniocleonus nigrosuturatus, Car-diophorus megathorax, Cardiophorus (Cardiophorus) parvulus, Melanotus fraseri, Mar-garinotus (Ptomister) brunneus, Loraphodius suarius, Protaetia (Potosia) cuprea subsp. İgnicollis, Protaetia (Netocia) vidua, Protaetia (Potosia) splendidula, Tropinota (Epico-metis) hirta suturalis, Propomacrus bimucronatus, Onthophagus (Palaeonthophagus) ruficapillus, Amnodeis asiaticus, Dailognatha caraboides, Zophosis (Oculosis) dilatata Diyarbakır ili Coleoptera faunası için yeni kayıt niteliğinde olmakla birlikte Türkiye' de var olduğu bilinen ve herhangi bir lokalite bilgisine rastlanılmayan Dicerca aenea bella ve Adelostoma sulcatum tür ve alt türlerine ait lokaliteler ilk kez bu çalışma ile verilmiştir. Ayrıca çalışmada Purpuricenus variicollis sp. nov bilim dünyası için yeni kayıt olarak be-lirtilmiştir. Çalışmada Scarabaeidae familyasından Aplidia (Hope, 1837) ve Adoretus (De-jean, 1833) cins bazında teşhis edilebilmiştir. Cleridae familyasından örnekler de elde edilmiştir fakat örnekleri teşhis edecek alanında uzman kişilere ulaşılamadığı için teşhisleri yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Diyarbakır Eğil Prophets Nature Park. The aim of the study is to identify the Coleoptera Fauna in the Prophets Nature Park in Eğil district of Diyarbakır province and reveal its importance in terms of biodiversity. The study area was divided into two subsections according to the EUNIS habitat classification: Thermophi-lous-Deciduous Woodland and Iran-Anatolian Steppe areas. Fieldwork was carried out during spring, summer, and autumn seasons between April 1 and November 1, 2022.As a result of the research, 12 families, 30 subfamilies, 49 genera, 63 species, and 2 subspecies belonging to the order Coleoptera were identified. Among these species and subspecies, Amorphocephala coronata, Acmaeoderella (Euacmaeoderella) villosula, Acmaeoderella (Liogastria) chrysanthemi, Clema freudei, Anthaxia (Anthaxia) bicolor, Anthaxia (Hap-lanthaxia) winkleri, Anthaxia brevis, Acmaeodera wethloi, Acmaeodera saxicola, Acmaeo-derella gibbulosa, Strigopteroides depressa, Brachinus (Brachinus) crepitans, Carabus (Procrustes) chevrolati, Dixus eremita, Phytoecia (Phytoecia) geniculata, Polydrusus pterygomalis, Polyrusus (Conocetus) quadriticollis, Sitona intermedius, Hypera nigrirostris, Coniocleonus nigrosuturatus, Cardiophorus megathorax, Cardiophorus (Cardiophorus) parvulus, Melanotus fraseri, Margarinotus (Ptomister) brunneus, Loraphodius suarius, Protaetia (Potosia) cuprea subsp. ignicollis, Protaetia (Netocia) vidua, Protaetia (Potosia) splendidula, Tropinota (Epicometis) hirta suturalis, Propomacrus bimucronatus, Onthophagus (Palaeonthophagus) ruficapillus, Amnodeis asiaticus, Dailognatha caraboi-des, Zophosis (Oculosis) dilatata were recorded as new for the Coleoptera fauna of Diyar-bakır province. Additionally, localities for the species and subspecies previously known Dicerca aenea bella and Adelostoma sulcatum that exist in Turkey without specific locality information, were provided for the first time in this study. Moreover, Purpuricenus varii-collis sp. nov was identified as a new record for the scientific community.In the study, ge-nera Aplidia (Hope, 1837) and Adoretus (Dejean, 1833) from the Scarabaeidae family were identified only at the genus level. Specimens from the Cleridae family were also obtained, but they could not be identified due to the unavailability of experts in this field.