Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ndeki İlhanlı Devleti kuruluş dönemi sikkeleri
Coins of the founding period of the Ilkhanate State in the Museum of Anatolian Civilizations
- Tez No: 932560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KANSU EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Büyük Moğol Hanlığına Mengü'nün geçmesinin ardından Moğol fetihlerini pekiştirmek ve devam etttirmek amacıyla batıya yani İran coğrafyasına gönderilen Hülagu kısa sürede bölgeye hâkim olarak daha sonra İlhanlılar olarak adlandırılacak Moğol şube devletini kurmuştur. Oldukça geniş bir coğrafyaya hâkim olan Hülagu devletin sınırlarını Ceyhun'dan Kızılırmak'a kafkaslardan Belucistan'a kadar genişletmiştir. Hülagu İran coğrafyasına geldiği 1254 ve 1255 yıllarında kardeşi Mengü adına sikke bastırırken 1256 yılında ise kendisi için“İlhan”unvanını kullanarak sikkeler basmıştır. Hülagu'nun kullandığı“İlhan”unvanına nispetle kurduğu devlet İlhanlılar adıyla anılmıştır. İlhanlılar; çok geniş bir coğrafyada, oldukça değişik kültürler ve farklı dinlerle temasa geçmişlerdir. Zengin bir kültür mirasına sahip olan İlhanlı sikkelerinde görülen düzenlemeler, birçok kaynaktan etkilenmiştir. Bunlar bulundukları bölgede kendilerinden önce hüküm süren devletlerin etkisi, iletişim içerisinde bulundukları devletlerle aralarında olan kültürel alışveriş ve Orta Asya kökenli etkilerdir. Etkileşim alanlarının genişliği sebebiyle İlhanlılar, Moğol sikkelerinden aldıkları gelenekselleşmiş bazı özellikleri, egemen oldukları bölgelere ait yerel üsluplarla harmanlayarak, zaman içinde kendi sikkeleri üzerinde çok yönlü bir gelişim süreci ortaya koymuşlardır. Bununla birlikte hükümdarların kendi inanç, gelenek ve düşüncelerini de sikkelere darp ettirdiğini tespit ediyoruz. Tez çalışmamız, bir müze kataloğu olmaktan ziyade, sikkelerin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi, yazılarının okunarak, süsleme ve kompozisyonlarının tasnif edilmesi amacıyla yapılmış bilimsel bir değerlendirme ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu kapsamda, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bulunan 36 adet İlhanlı Devleti Kuruluş Dönemine ait sikkeler, yazı, form, süsleme, kompozisyon ve ikonografik anlamlarıyla ayrıntılı bir biçimde ele alınarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After Mengü took over the Great Mongol Khanate, Hulagu was sent to the west, namely the Iranian geography, in order to consolidate and continue the Mongol conquests. In a short time, he dominated the region and established the Mongol branch state, which would later be called the Ilkhanate. Dominating a very wide geography, Hulagu expanded the borders of the state from the Ceyhun to the Kızılırmak, from the Caucasus to Baluchistan. When Hulagu came to the Iranian geography in 1254 and 1255, he minted coins in the name of his brother Mengü, and in 1256, he minted coins for himself using the title“Ilkhan”. The state he founded was called the Ilkhanate in reference to the title“Ilkhan”used by Hulagu. The Ilkhanids came into contact with very different cultures and religions in a very wide geography. The arrangements seen on the Ilkhanid coins, which had a rich cultural heritage, were influenced by many sources. These were the influence of the states that ruled before them in the region they were located, the cultural exchange with the states they were in contact with, and the influences originating from Central Asia. Due to the wide area of their interaction, the Ilkhanids blended some traditional features they took from the Mongol coins with the local styles of the regions they ruled, and over time, they exhibited a multifaceted development process on their own coins. In addition, we determine that the rulers also had their own beliefs, traditions, and thoughts minted on the coins. Our thesis study aims to present a scientific evaluation, rather than being a museum catalogue, in order to examine the coins in detail, to read their inscriptions, and to classify their decorations and compositions. In this context, 36 coins belonging to the Foundation Period of the Ilkhanate State in the Museum of Anatolian Civilizations were tried to be presented by examining them in detail with their inscriptions, forms, decorations, compositions and iconographic meanings.