Ülseratif kolit hastalık aktivitesini öngörmede serum renalazın rolü
Role of serum renalase in prediction of ulcerative colitis disease activity
- Tez No: 932568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUHMEHMET BÜYÜKBERBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Renalaz antiinflamatuar özellikte bir enzimdir. Ülseratif kolitte hastalık şiddetini belirlemede kullanılabilir. Ayrıca ÜK bağlı inflamasyonun olumsuz etkilerinden korunma için bir tedavi hedefi olabilir. Renalaz düzeyi ile hastalık aktivitesi arasında bir ilişki saptanması halinde hastalık şiddetini tayin etmede renalaz düzeyi klinisyenler için destekleyici bir noninvaziv bir parametre olarak kullanılabilecektir. Hastalığın seyrini belirleme ile ilgili etkin bir faktör olduğu ortaya çıkarsa tedavi eskalasyonu kararını vermede zaman kazandırabilir. Bu sayede hastaların hastane yatışı, ayaktan takibi, istenen tetkik sayısı azalabilir. Sonuç olarak hastaların yaşadığı iş gücü kaybı azalabilir. Ayrıca tespit edilecek anlamlı bir ilişki ülseratif kolit tedavisine yönelik yeni ilaçlar için potansiyel vaad eden bir hedef noktası olabileceği amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kayseri Şehir Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğinde takipte olan 82 ÜK hastası katılmıştır. Hastalar ÜK' te kullanılan histolojik aktivite indeksi olan Mayo evrelemesine göre Mayo 0 (remisyon) ve Mayo 1, Mayo 2 (aktif hastalık) şeklinde sınıflandırılmıştır. Ülseratif Kolit tanılı hastada hemogram, biyokimya ( renalaz , kreatinin , BUN , GFR , AST , ALT ,sodyum , potasyum , alkalen fosfataz , CRP , ESR , total bilirubin , direkt bilirubin , GGT , p-anca, c-anca) , platelet lenfosit oranı (PLO) ,nötrofil lenfosit oranına (NLO) bakılmıştır. Hastaların başvurudan önceki son 3 ay içerisinde kolonoskopisi hastanemizde yapılmıştır.Hastalar yapılan kolonoskopik değerlendirme neticesinde MAYO 0,1,2 şeklinde sınıflandırılmıştır. İnflamatuar belirteçlerin varlığıyla birlikte kolonoskopik bulgular ve semptomlar hastalık aktivitesini değerlendirmede kullanılmıştır. Çalışmaya katılmak için gönüllü olan hastalardan onam alındıktan sonra rutin tetkiklerine ek olarak renalaz düzeyi için 1 tüp kan alınmıştır. Alınan kan örneği santrifüjden sonra -80 dercede saklanmak üzere biyokimya laboratuarına gönderilmiştir. Bütün veriler kaydedildikten sonra hastaların renalaz seviyeleri ile istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara sahip olup olmadığı araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplamda Kayseri Şehir Hastanesi Gastroenteroloji polikliniklerine gelen 82 Ülseratif Kolit hastası katılmıştır. Yapılan kolonoskopi işlemleriyle belirlenen Mayo 0 olan 38 hasta Mayo 1 30 hasta ve Mayo 2 olan hasta sayısı 14 olmuştur. Mayo 0 olan hasta grubunda %39.5 kadın olup % 60,5 erkektir. Mayo 1 olan grupta %23.3 kadın olup %76.7 erkektir. Mayo 2 olan hasta grubunda % 42.9 kadın olup % 57.1 erkektir. Toplam katılımcıların %34.1 erkek ve 65.9 u da kadındır . Mayo 0 olan hasta grubunda yaş ortalaması 51.5 (42.0 , 62.0) Mayo 1 grubundaki yaş ortalaması 47.5 (35.0 , 60.0) Mayo 2 grubundaki hastaların yaş ortalaması da 43.0 (30.0 , 59.0) bulunmuştur . Hemoglobin düzeyleri ortalama 14 g/dl olarak bulunmuştur. Nötrofil sayımları ortalama 5 x 10^3/µL iken lökosit sayıları 8,1 x 10^3/µL olarak bulunmuştur. Trombosit sayıları ortalama 301 x 10^3/µL olarak bulunmuştur. Kreatinin düzeyleri ortalama 0,85 mg/dl ve kan üre azotu düzeyleri 13 mg/dl olarak bulunmuştur. Ortalama glomerüler filtrasyon hızı 98 ml/dak/1,73 m2 idi. Ortalama AST seviyeleri 18 IU/L iken, ALT seviyeleri ortalama 18 IU/L idi. Serum sodyum seviyeleri ortalama 140 mEq/L ve potasyum seviyeleri 4,6 mmol/L idi. C-reaktif protein seviyeleri ortalama 4,8 mg/L idi. Eritrosit sedimantasyon hızı ortalama 8 mm/saat idi. Renalaz seviyeleri ortalama 63 µg/dl idi. Perinükleer anti-nükleer sitoplazmik antikor seviyeleri ortalama 0,84 IU/ml idi. Sitoplazmik anti-nükleer sitoplazmik antikor seviyeleri ortalama 2,6 IU/ml idi. Yaş, Mayo skor grupları arasında anlamlı bir fark göstermedi (p=0,273). Mayo skor grupları arasında cinsiyet dağılımında önemli bir fark yoktu (p=0,287).Hemoglobin, kreatinin, ESR ve p-ANCA düzeylerinde gruplar arasında marjinal düzeyde bir fark görülse de istatistiksel önem tespit edilemedi (0.05
Özet (Çeviri)
Objective: Renalase is an enzyme with anti-inflammatory properties. It can be used to determine disease severity in ulcerative colitis. It may also be a therapeutic target for prevention of the adverse effects of inflammation due to UC. If a correlation between renalase level and disease activity is found, renalase level may be used as a supportive noninvasive parameter for clinicians in determining disease severity. If it turns out to be an effective factor in determining the course of the disease, it may save time in making the decision of treatment escalation. In this way, hospitalization, outpatient follow-up and the number of tests requested may decrease. As a result, the loss of labor force experienced by patients may decrease. In addition, it is aimed that a significant relationship to be detected may be a potential promising target point for new drugs for the treatment of ulcerative colitis. Materials and Methods: A total of 82 UC patients who were being followed up in the Gastroenterology outpatient clinic of Kayseri City Hospital participated. Patients were classified as MAYO 0 (remission) and Mayo 1, Mayo 2 (active disease) according to Mayo staging, which is the histological activity index used in UC. Hemogram, biochemistry (renalase, creatinine, bun, gfr, ast, alt, sodium, potassium, alkaline phosphatase, crp, esr, total bilirubin, direct bilirubin, ggt, p-anca, c-anca) platelet lymphocyte ratio (PLR), neutrophil lymphocyte ratio (NLR) were analyzed. Colonoscopy was performed in our hospital within the last 3 months before admission. Patients were classified as Mayo 0,1,2 as a result of colonoscopic evaluation. Colonoscopic findings and symptoms together with the presence of inflammatory markers were used to assess disease activity. After obtaining consent from the patients who volunteered to participate in the study, 1 tube of blood was taken for renalase level in addition to routine examinations. After centrifugation, the blood sample was sent to the biochemistry laboratory for storage at -80 degrees Celsius. After all data were recorded, it was investigated whether there were statistically significant differences between the renalase levels of the patients. Results: A total of 82 Ulcerative Colitis patients attending the Gastroenterology outpatient clinics of Kayseri City Hospital participated in the study. The number of patients with MAYO 0 was 38, Mayo 1 was 30, and Mayo 2 was 14, as determined by colonoscopy procedures. In the group of patients with Mayo 0, 39.5% were female and 60.5% were male. In the MAYO 1 group, 23.3% were female and 76.7% were male. In the Mayo 2 group, 42.9% were female and 57.1% were male. Of the total participants, 34.1% were male and 65.9% were female. The mean age of the patients in the Mayo 0 group was 51.5 (42.0 , 62.0), the mean age of the patients in the MAYO 1 group was 47.5 (35.0 , 60.0) and the mean age of the patients in the Mayo 2 group was 43.0 (30.0 , 59.0). The mean hemoglobin level was 14 g/dl. Neutrophil counts averaged 5 x 10^3/µL and leukocyte counts averaged 8.1 x 10^3/µL. The mean platelet count was 301 x 10^3/µL. Creatinine levels averaged 0.85 mg/dl and blood urea nitrogen levels averaged 13 mg/dl. The mean glomerular filtration rate was 98 ml/min/1.73 m2. Mean AST and ALT levels were 18 IU/L and 18 IU/L, respectively. Serum sodium levels averaged 140 mEq/L and potassium levels averaged 4.6 mmol/L. C-reactive protein levels averaged 4.8 mg/L. The mean erythrocyte sedimentation rate was 8 mm/hour. Renalase levels averaged 63 µg/dl. Perinuclear anti-nuclear cytoplasmic antibody levels averaged 0.84 IU/ml. Cytoplasmic anti-nuclear cytoplasmic antibody levels averaged 2.6 IU/ml (table 2). Age did not show a significant difference between Mayo score groups (p=0.273). There was no significant difference in gender distribution between Mayo score groups (p=0.287). Although there was a marginal difference in hemoglobin, creatinine, ESR and p-ANCA levels between the groups, no statistical significance was detected (0.05