Seyahatnamelere göre XIX. yüzyılda Revan
According to the travel books Revan in the 19th century
- Tez No: 932567
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Revan, kadim bir Türk yurdudur. Bölge uzun yıllar boyunca Türk hakimiyetinde kalmıştır ve gerek demografik açıdan, gerekse kültürel açıdan Türk izleri taşımaktadır. Tarihi süreçte farklı güçlerin nüfuz mücadelesine de tanıklık eden Revan, Rus hakimiyeti ile birlikte Revan'dan, Erivan'a doğru gerçekleşecek olan demografik ve kültürel bir dönüşüm sürecinin içine girmiştir. Bu çalışmada bölgeye XIX. yüzyılda seyahatler gerçekleştiren seyyahların gözünden bölge ile ilgili izlenimler aktarılarak, Revan'ın tarihi süreç içerisindeki demografik, kültürel, sosyal ve siyasi durumu hakkında bilgiler verilecektir.
Özet (Çeviri)
Revan is an ancient Turkish homeland. The region has been under Turkish rule for many years and bears Turkish traces both demographically and culturally. Revan, which has witnessed the struggle for influence of different powers in the historical process, has entered into a demographic and cultural transformation process that will take place from Revan to Yerevan with the Russian domination. In this study, impressions about the region through the eyes of travellers who travelled to the region in the 19th century will be conveyed and information about the demographic, cultural, social and political situation of Revan in the historical process will be given.