Türkiye'nin dış ticaret hadleri: 2000-2023 dönemi analizi
Turkey's foreign trade terms: 2000-2023 period analysis
- Tez No: 932577
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ÖZÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, 2000-2023 dönemi boyunca Türkiye'nin dış ticaret hadlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Dış ticaret hadleri, bir ülkenin ithalat ve ihracat fiyatları arasındaki ilişkiyi yansıtarak, ticaretin etkinliğini ve ekonomik sürdürülebilirliğini belirleyen önemli bir göstergedir. Bu bağlamda, Türkiye'nin dış ticaret hadlerinin zaman içindeki değişimini analiz etmek, ülkenin ekonomik performansı hakkında önemli bilgiler sunacaktır. Çalışma, EViews ekonometri programı kullanılarak yapılan analizler üzerinden şekillendirilmiştir. Analiz, Türkiye'nin dış ticaret hadlerinin yıllar içindeki değişimini ölçmek amacıyla çeşitli ekonometri modellerine dayanmıştır. Bu modellerde, ithalat ve ihracat fiyatları arasındaki ilişkiler, ekonomik faktörler ve dış ticaretin genel yapısı göz önünde bulundurulmuştur. Döviz kuru değişimleri, enflasyon ve global ekonomik koşulların dış ticaret hadlerine olan etkileri de detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmada kullanılan ana analiz araçları, dış ticaret hadlerinin belirleyici faktörlerini ve bu faktörlerin birbirleriyle olan ilişkilerini açıklığa kavuşturmayı amaçlayan regresyon analizleri ve zaman serisi analizleridir. Özellikle, Türkiye'nin dış ticaretinin küresel ticaretle entegrasyonu, yerel ekonomik politikaların dış ticaret hadlerine etkisi ve dış ticaretin uzun vadeli sürdürülebilirliği gibi önemli faktörler üzerine odaklanılmıştır. Türkiye'nin dış ticaret hadlerinin, ithalat ve ihracat fiyatlarının yanı sıra döviz kurları, enerji fiyatları ve global ekonomik krizler gibi dışsal faktörlerden büyük ölçüde etkilendiği bulunmuştur. Türk ekonomisinin dış ticaretinde yaşanan dengesizliklerin, ekonomik büyüme ve dış borç yönetimi üzerinde uzun vadeli etkileri olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Turkey's terms of trade during the period 2000-2023. Terms of trade are an important indicator that determines the efficiency and economic sustainability of trade by reflecting the relationship between a country's import and export prices. In this context, analyzing the change in Turkey's terms of trade over time will provide important information about the country's economic performance. The study was shaped through analyzes made using the EViews econometrics program. The analysis was based on various econometric models to measure the change in Turkey's terms of trade over the years. In these models, the relations between import and export prices, economic factors and the general structure of foreign trade are taken into consideration. The effects of exchange rate changes, inflation and global economic conditions on the terms of trade are also discussed in detail. The main analysis tools used in the study are regression analysis and time series analysis, which aim to clarify the determining factors of the terms of foreign trade and the relationships of these factors with each other. In particular, it focused on important factors such as the integration of Turkey's foreign trade with global trade, the impact of local economic policies on the terms of trade and the long-term sustainability of foreign trade. It has been found that Turkey's terms of trade are greatly affected by external factors such as exchange rates, energy prices and global economic crises, as well as import and export prices. It has been demonstrated that imbalances in the foreign trade of the Turkish economy may have long-term effects on economic growth and external debt management.