Öğretmen liderliği ile mesleki dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teacher leadership and professional resilience
- Tez No: 932578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN TOFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın genel amacı Manisa ili merkez ilçelerinde görev yapan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde görev yapan öğretmenlerin öğretmen liderlikleri ve mesleki dayanıklılıkları arasındaki ilişkiyi açıklamaktır. Bu araştırma, öğretmen liderliği ve mesleki dayanıklılık arasındaki ilişkinin ortaya konulması bakımından nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma desenindedir. Araştırma örneklemini, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Manisa ili merkez ilçelerinde Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde görev yapan 250 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin toplanması sürecinde Kişisel Bilgi Formu, Akyürek ve Özdemir (2021) tarafıdan Türk kültürüne uyarlanan Öğretmen Liderliği Ölçeği ve Limon (2022) tarafından Türk kültürüne uyarlanan Öğretmen Mesleki Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler aracılığıyla toplanan veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Demografik değişkenlerden iki kategorili gruplar için Mann Whitney U testi, üç veya daha fazla kategoriye sahip gruplar için Kruskall Wallis H testi uygulanmıştır. Öğretmen Liderliği ile Öğretmenlerin Mesleki Dayanıklılık puanları arasındaki ilişkinin ortaya konulması adına Spearman Brown korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre katılımcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinin Öğretmen Liderliği ile Mesleki Dayanıklılık düzeyleri yüksektir. Öğretmen Liderliği ile Mesleki Dayanıklılık düzeyleri arasında pozitif ve güçlü düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Özellikle öğretim ve mesleki gelişime liderlik etme ve çeşitlilik ile sürekli gelişim boyutlarının, öğretmenlerin mesleki dayanıklılığı ile olan ilişkisi dikkat çekicidir. Ayrıca araştırmada elde edilen bulgular, öğretmenlerin mesleki dayanıklılık ve liderlik düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum gibi demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu araştırma öğretmen liderliği ve mesleki dayanıklılık kavramlarının birbiriyle ilişkisine değinerek eğitim politikalarına ve uygulamalarına önemli katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the relationship between teacher leadership and professional resilience of teachers working in Vocational and Technical Anatolian High Schools in the central districts of Manisa province. This study employs a correlational research design within quantitative research methods to elucidate the relationship between teacher leadership and professional resilience. The research sample consists of 250 teachers working in Vocational and Technical Anatolian High Schools in the central districts of Manisa province in the 2023-2024 academic year. The Personal Information Form, Teacher Leadership Scale adapted to Turkish culture by Akyürek and Özdemir (2021), and Teacher Professional Resilience Scale adapted to Turkish culture by Limon (2022) were used in the data collection process. The data collected through the scales were analyzed using the SPSS package program. The Mann-Whitney U test was utilised for groups with two categories, while the Kruskal-Wallis H test was employed for groups with three or more categories within the demographic variables. Spearman Brown correlation test was applied to reveal the relationship between Teacher Leadership and Teachers' Professional Resilience scores. According to the findings obtained in the study, participant Vocational and Technical Anatolian High School teachers have high levels of Teacher Leadership and Professional Resilience. It was determined that there is a positive and strong statistically significant relationship between Teacher Leadership and Professional Resilience levels. Especially the relationship between the dimensions of leading teaching and professional development and diversity and continuous development with teachers' professional resilience is remarkable. In addition, the findings of the study revealed that teachers' professional resilience and leadership levels differed according to demographic variables such as gender, age, and marital status. This research makes an important contribution to educational policies and practices by addressing the relationship between teacher leadership and professional resilience.