Yenilenebilir enerjinin sürdürülebilir kalkınma üzerine olan etkisi elektrikli araçların SWOT analizi çerçevesinde incelenmesi
The effect of renewable energy on sustainable development examining electric vehicles within the framework of SWOT analysis
  1. Tez No: 932580
  2. Yazar: MELİH ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE BAŞCI NUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir kalkınma arasındaki ilişkiyi derinlemesine inceleyerek, özellikle elektrikli araçlar örneği üzerinden somut bir değerlendirme yapmayı amaçlamaktadır. Günümüzde artan enerji talebi ve fosil yakıtların çevresel etkileri, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini artırmıştır. Güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynakları, düşük karbon salınımı ve çevresel sürdürülebilirlik açısından kritik rol oynamaktadır. Sürdürülebilir kalkınma, ekonomik büyüme, çevresel koruma ve toplumsal refahı dengeleyen bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Elektrikli araçlar, fosil yakıt tüketimini azaltarak sürdürülebilir ulaşım çözümleri sunarken, bu dönüşüm süreci altyapı, batarya geri dönüşümü ve teşvik mekanizmaları gibi çok yönlü gereksinimleri beraberinde getirmektedir. Tez kapsamında, yenilenebilir enerji politikalarının ekonomik, sosyal ve çevresel etkileri analiz edilerek, farklı ülkelerin enerji stratejileri karşılaştırılmıştır. Elektrikli araçların sektörel değerlendirmesi SWOT analizi ile ele alınarak güçlü ve zayıf yönleri, fırsatlar ve tehditler sistematik bir şekilde ortaya konulmuştur. Araştırmada, literatür taraması ve uluslararası kuruluşlardan elde edilen istatistikler ışığında, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir kalkınma arasındaki etkileşimin kapsamlı bir çerçevesi sunulmuştur. Sonuç olarak, enerji dönüşüm sürecinde karşılaşılan zorluklar ve fırsatlar değerlendirilmiş, politika yapıcılara ve yatırımcılara yönelik stratejik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the relationship between renewable energy and sustainable development, specifically through the example of electric vehicles. The increasing global energy demand and the environmental impacts of fossil fuels have heightened the importance of renewable energy sources. Renewable energy sources such as solar, wind, hydroelectric, geothermal, and biomass play a critical role in reducing carbon emissions and ensuring environmental sustainability. Sustainable development stands out as an approach that balances economic growth, environmental protection, and social well-being. Electric vehicles offer sustainable transportation solutions by reducing fossil fuel consumption. However, this transition process brings along various requirements, including infrastructure development, battery recycling, and incentive mechanisms. Within the scope of this thesis, the economic, social, and environmental impacts of renewable energy policies have been analyzed, and the energy strategies of different countries have been compared. The sectoral evaluation of electric vehicles has been systematically conducted using a SWOT analysis, identifying strengths, weaknesses, opportunities, and threats. Through a literature review and statistical data obtained from international organizations, this research provides a comprehensive framework for understanding the interaction between renewable energy and sustainable development. As a result, challenges and opportunities in the energy transition process have been assessed, and strategic recommendations have been developed for policymakers and investors.