Sınıf öğretmeni adaylarının müzik yazılımları ve müzik öğretimine yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination of pre-service primary school teachers' attitudes towards music software and music teaching
  1. Tez No: 932581
  2. Yazar: MEHMET KAĞAN GÜNCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. KUTUP ATA TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi Eğitim Fakülteleri'nde öğrenim gören sınıf öğretmeni adaylarının müzik yazılımlarına ve müzik öğretimine yönelik tutumlarını belirlemeyi ve bu tutumların çeşitli demografik değişkenlere göre nasıl farklılaştığını incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüz eğitim sisteminde teknoloji, öğretim süreçlerinde giderek daha fazla yer almakta ve geleneksel öğretim yöntemlerini tamamlayıcı bir unsur olarak kullanılmaktadır. Müzik eğitimi bağlamında dijital teknolojilerin entegrasyonu, öğretmen adaylarının pedagojik yeterliliklerini artırmada ve müzik öğretiminin etkinliğini yükseltmede önemli bir araç olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, müzik yazılımlarına yönelik tutumların belirlenmesi, müzik eğitiminin daha verimli ve etkili hale getirilmesine katkı sağlayabilecek önemli bir adım olarak görülmektedir. Bu çalışmada, nicel araştırma yöntemi benimsenmiş olup, veri toplama aracı olarak“Müzik Yazılımlarına Yönelik Tutum Ölçeği”(MYYTÖ) ve“Müzik Öğretimine İlişkin Tutum Ölçeği”(MÖİTÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültelerinde öğrenim görmekte olan sınıf öğretmeni adaylarından oluşmaktadır. Araştırma kapsamında ölçeklerin güvenirlik analizleri yapılmış ve her iki ölçeğin de yüksek iç tutarlılık gösterdiği belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, öğretmen adaylarının müzik yazılımlarına yönelik olumlu duygu bileşeni açısından üniversiteler arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Ancak, olumsuz duygu bileşeni açısından Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerinin Uşak Üniversitesi öğrencilerine kıyasla daha yüksek olumsuz algılara sahip olduğu saptanmıştır. Bu durumun, üniversiteler arasındaki eğitim programlarının, müzik eğitimi uygulamalarının veya bireysel deneyimlerin farklılaşmasından kaynaklanıyor olabileceği saptanmıştır. Cinsiyet değişkeni açısından yapılan analizler, kadın öğretmen adaylarının müzik yazılımlarına ve müzik öğretimine yönelik tutumlarının erkek öğretmen adaylarına kıyasla daha olumlu olduğunu göstermektedir. Kadın adayların hem müzik yazılımlarını daha fazla benimsediği hem de müzik öğretimine yönelik daha olumlu bir tutum geliştirdiği belirlenmiştir. Bu bulgu, kadın öğretmen adaylarının müzik eğitimi süreçlerine daha duyarlı yaklaştığını ve müzikle olan etkileşimlerinin daha güçlü olduğunu düşündürmektedir. Yaş değişkeni açısından yapılan analizlerde, öğretmen adaylarının müzik yazılımlarına ve müzik öğretimine yönelik tutumlarının yaşa bağlı olarak anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Bu durum, müzik eğitiminde teknoloji kullanımına yönelik tutumların yaş faktöründen bağımsız olarak benzer eğilimler gösterdiğini düşündürmektedir. Elde edilen bulgular, teknolojinin müzik eğitimi süreçlerine entegrasyonunun öğretmen adaylarının pedagojik ve duygusal yeterliliklerini geliştirme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Müzik yazılımlarının, öğretmen adaylarının müzik öğretimine ilişkin tutumlarını olumlu yönde değiştirebileceği, ders içi uygulamalarda etkin kullanımının öğrencilerin müzik eğitimine yönelik ilgisini artırabileceği ve eğitim sürecine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu doğrultuda, müzik eğitimi alanında teknolojinin daha yaygın bir şekilde kullanılması ve öğretmen adaylarının bu konuda daha fazla eğitilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the attitudes of prospective primary school teachers studying at Manisa Celal Bayar University and Uşak University Faculties of Education towards music software and music teaching and to examine how these attitudes differ according to various demographic variables. In today's education system, technology is increasingly involved in teaching processes and is used as a complementary element to traditional teaching methods. In the context of music education, the integration of digital technologies is considered as an important tool in increasing the pedagogical competences of pre-service teachers and improving the effectiveness of music teaching. In this context, determining attitudes towards music software is seen as an important step that can contribute to making music education more efficient and effective. In this study, quantitative research method was adopted and 'Attitude Scale towards Music Software' (MYYTÖ) and 'Attitude Scale towards Music Teaching' (MÖİTÖ) were used as data collection tools. The sample of the study consisted of prospective primary school teachers studying at Manisa Celal Bayar University and Uşak University Faculty of Education. Within the scope of the research, reliability analyses of the scales were performed and it was determined that both scales showed high internal consistency. As a result of the statistical analyses, it was seen that there was no significant difference between the universities in terms of the positive emotion component of pre-service teachers' positive emotions towards music software. However, in terms of the negative emotion component, it was found that Manisa Celal Bayar University students had higher negative perceptions than Uşak University students. It was determined that this may be due to the differences in education programmes, music education practices or individual experiences between universities. Analyses conducted in terms of gender variable show that female pre-service teachers' attitudes towards music software and music teaching are more positive than male pre-service teachers' attitudes. It was determined that female pre-service teachers both adopted music software more and developed a more positive attitude towards music teaching. This finding suggests that female pre-service teachers are more sensitive to music education processes and their interaction with music is stronger. In the analyses conducted in terms of age variable, it was determined that pre-service teachers' attitudes towards music software and music teaching did not show a significant difference depending on age. This situation suggests that attitudes towards the use of technology in music education show similar tendencies regardless of age factor. The findings revealed that the integration of technology into music education processes has the potential to improve pre-service teachers' pedagogical and emotional competences. It is thought that music software can positively change pre-service teachers' attitudes towards music teaching, its effective use in in-class applications can increase students' interest in music education and contribute to the educational process. In this direction, it is recommended that technology should be used more widely in the field of music education and pre-service teachers should be trained more on this issue.