Sadece anne sütü ile besleme Sosyal Destek Ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenirlilik çalışması
The Turkish validity and reliability study of the exclusive breastfeeding Social Support Scale
  1. Tez No: 932579
  2. Yazar: AYŞE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER DURGUN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırma Sadece Anne Sütü ile Besleme Sosyal Destek Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğini yapmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, metodolojik tipte tanımlayıcı bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırma, Dicle Üniversitesi Hastaneleri Çocuk Poliklinikleri'ne başvuran ile emzirme odasını kullanan 320 emziren anne ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında 'Tanıtıcı Özellikler Veri Formu' ve 'Sadece Anne Sütü ile Besleme Sosyal Destek Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizler IBM SPSS 25 ve AMOS 23 programında gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Geçerlik analizi kapsamında, önce dil ve kapsam geçerliği sağlanmış,İngilizce-Türkçe çeviri ve geri çeviri yöntemiyle anlam benzerliği kontrol edilmiştir. Uzman görüşleriyle kapsam geçerliği test edilmiş ve KGİ = 0.95 ile ölçek bazında, madde bazındaki KGİ = 0.80-1 arasında değerler almıştır. Açıklayıcı Faktör Analizi sonucunda faktör yükleri 0.615 ile 0.905 arasında bulunmuştur. Ölçek, üç faktör altında toplanmış ve toplam varyansın %79,728'ini açıklamıştır. Ölçeğin genel Cronbach alfa değeri 0.947 iken, fiziksel alt boyutu 0.943, duygusal alt boyutu 0.915 ve bilgilendirme alt boyutu 0.942 olarak hesaplanmıştır. Ölçek toplam ortalama puanı 30,92±9,27 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to conduct a validity and reliability study of the Exclusive Breastfeeding Social Support Scale in Turkish. Material and Method: The study was designed as a methodological descriptive research. It was conducted with 320 breastfeeding mothers who visited the pediatric outpatient clinics of Dicle University Hospitals and used the breastfeeding room. Data were collected using the“Descriptive Characteristics Data Form”and the“Exclusive Breastfeeding Social Support Scale.”Data analysis was conducted using IBM SPSS 25 and AMOS 23 software. Results: As part of the validity analysis, language and content validity were ensured, and meaning equivalence was verified through English-Turkish translation and back-translation. Content validity was tested based on expert opinions, with a Content Validity Index (CVI) of 0.95 at the scale level and 0.80-1 at the item level.Exploratory Factor Analysis revealed factor loadings ranging from 0.615 to 0.905. The scale was grouped into three factors, explaining 79.728% of the total variance.The overall Cronbach's alpha coefficient of the scale was 0.947, with values of 0.943 for the physical subdimension, 0.915 for the emotional subdimension, and 0.942 for the informational subdimension. The total mean score of the scale was 30.92±9.27. Test-retest reliability was assessed with 30 participants over a four-week interval, yielding a correlation coefficient of r = 0.922, p < 0.001. Split-half reliability analysis showed a Cronbach's alpha of 0.891 for the first half and 0.932 for the second half, with an internal consistency coefficient of 0.801 between the two halves.The Spearman-Brown and Guttman Split-Half coefficients were both 0.889. Outlier analysis indicated no extreme values in the dataset.