Suç ve Ceza'da Raskolnıkov'un çıkış arayışından hareketle 'Yegânelik' ve 'Yozlaşma' düşünceleri hakkında bir felsefe araştırması
A philosophical investigationon on the idea of 'Singularity' and 'Degeneration' via departing from Raskolnikov's search for an exodus in Crime and Punishment
- Tez No: 932593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Rusça“Raskolnikov”kelimesinin çözümlenmesinden hareketle kendini göstermektedir. Bu kelimenin eki, Slav ülkelerinin pek çoğunda kurucu bir anlam barındırır. Kelimeyi,“raskol-nik-ov”şeklinde yazdığımızda,“raskol”bileşeni“ayrılık”anlamına gelip bu bileşenden meydana gelen“raskolnik”sözcüğü ise“ayrılıkçı”demektir. Şu durumda“raskolnikov”bir dizi çağrışıma açık son derece sembolik bir isimdir. Bu metinde, COVID-19 ve 2023 depremlerinden sonra gündelik ve akademik hâdiselerde yaşanan kırılmaların, üniversite bünyesindeki yasnsımalarını irdelemek temel hedefimizdir. Tezin temel problemi, bahsettiğimiz“isim”e ait anlam katmanlarının güümüzdeki açmazlar bakımından tahlil edilmesinde bulunur. Tezin hipotezi, bir“sav”ın veya bir“önerme”nin veya bir“cümle”nin kuruluş yapısında bulunduğu kabul edilebilecek unsurların iki yönden açılabileceğildir. İlkine“anlam”ikincisine ise“anlam fazlalığı”diyoruz. Bahsedilen hipotezi sınamak için kullanılan yöntem,“μέθοδος”kelimesinin Helence özgün anlamına yakın düşmektedir. Çalışmamızda karşılaşılanlar açısından fenomenolojik bir analiz sunuyoruz. Bunun için ise analizin doğasına uygun olarak gelişen“raporlama”tekniğini kullanıyoruz
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal itself through the analysis of the Russian word“Raskolnikov”. The suffix of this word functions in many Slavic languages as a constitutional basis. When we write the word as“raskol-nik-ov,”the“raskol”component means“separation”and the word“raskolnik”formed from this component means“separatist.”In this case,“raskolnikov”is a highly symbolic name open to a number of associations. In this text, our main goal is to examine the reflections of the ruptures in daily and academic events after COVID-19 and the 2023 earthquakes within the university. The main problem of the thesis is to analyze the layers of meaning of the“name”we mentioned in terms of current dilemmas. Thus, we started from the axis of analyzing the thoughts of Heraclitus and Parmenides, which is at the foundation of the history of philosophy, and then turned towards our own world of experience. The hypothesis of the thesis is that the elements that can be considered to be present in the structure of an“argument”or a“proposition”or a“sentence”can be opened from two perspectives. We named the first one as“meaning”and the second one“excess of meaning.”The method used to test the mentioned hypothesis is close to the original Greek meaning of the word“μέθοδος.”We present a phenomenological analysis of what was encountered in our study. For this purpose, we use a“reporting”technique that has developed in accordance with the nature of the analysis.