Raskolnikov'un konuşma dili
Spoken language of Raskolnikov
- Tez No: 896441
- Danışmanlar: DOÇ. LEYLA ÇİĞDEM DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
XX. yüzyılda dilbilimde yükselişe geçen işlevsel bakış açısıyla beraber önemi gittikçe artan biçembilim, dilin farklı alanlarda kullanımına dair sistemli bir teori oluşturulmasında ve bu temel üzerinde bir dil kültürü şekillendirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Çalışmamızda da Rus dilinin işlevsel biçem gruplarından günlük konuşma biçeminin dil kullanımı açısından diğer biçemlerden farklılık gösterdiği noktalar ve kendine has özellikleri üzerine belirlemeler yapmak amaçlanmaktadır. İnceleme materyali olarak günlük konuşma dilinin en iyi yansıtıldığı yazınsal ürünlerden olan edebi eserler, bilhassa da romanlar arasından, XIX. yüzyıl Rus edebiyatının büyük yazarlarından olan Fyodor Mihayloviç Dostoyevski‟nin Suç ve Ceza adlı eseri seçilmiştir. Başkahraman Raskolnikov‟un sözlerinden biçembilimsel değere sahip olan dil birimleri belirlenerek ilgili durumdaki işlevleri, günlük konuşma biçeminin iletişimde ne şekilde ortaya çıktığı ve kullanım özellikleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Stylistics has became more and more important with the functional point of view in the linguistics, which has been rising in the 20th century, and takes part in building a theory about the use of the language in different areas. And in our work it is aimed to point out the characteristics of the everyday speech in Russian language and its differences from other functional styles. Among the literary texts, especially novels, Crime and Punishment by Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky, who is one of the greatest writers in 19th century Russian Literature, had been chosen as research material. Speech of Raskolnikov, the protagonist of the story, had been analyzed and stylistically important units of languag, their functions in the related situations and their contribution in reflecting everyday speech are explained.