Anlatının gelişimiyle birlikte sinemada karakter: Aki Kaurismäki ve uyarlama karakterler
Character in cinema through the evolution of narration: Aki Kaurismäki and adaptation of characters
- Tez No: 677906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KAMURAN MEHMET ARSLANTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Anlatının gelişimi ve sinemanın ortaya çıkışı, sinemanın gerçekliği sunması, anlatı dünyasına yeni bir boyut kazandırmıştır. Artık anlatıya ait karakter, zaman/mekân gibi unsurlar sinemayla birlikte yeniden üretilmiştir. Hem anlatıcının konumunu hem de izleyicinin konumunu değiştirmiştir. İzleyici, metne dayalı bir anlatıdaki gibi betimsel bir karakter veya mekân sunumuyla değil, yönetmenin/anlatıcının ona sunduğu kadarıyla ilgilenmiştir. Bu da yönetmenin, izleyicinin odağını tek bir noktada tutmasını sağlamıştır. Yönetmenler, sinemanın sunduğu bu imkanlar ile birlikte anlatı dünyasındaki var olan karakterleri dönüşüme uğratmıştır. Tezin ana inceleme konusu olan yönetmen Aki Kaurismäki, yaptığı uyarlama filmlerle birlikte var olan karakterleri günümüz dünyasında anlatmıştır. Hamlet, Suç ve Ceza uyarlamaları ile birlikte izleyicinin zihninde oluşan“Hamlet, Raskolnikov”imgelerinden yararlanmıştır. Bu imgeler sayesinde o karakterleri bağlamından koparıp kendi karakteri haline getirmiştir. Artık Hamlet, Shakespeare'nin Hamlet'i değil, Kaurismäki'nin Hamlet'i haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The progression of narrative and the emergence of cinema, the depiction of reality through cinema, have given narrative a new dimension. Now, cinema has been used to reproduce elements of the story, such as character and time/space. It changed both the narrator's position and the audience's position. The audience is not interested in a text-based narrative's way of putting a descriptive character forward or representing space, but rather in the form in which the director/narrator presents it to them. Hence, the director was able to keep the audience's attention on a single spot. The directors have used cinema's capabilities to transform the existing characters of the narrative world into something new. The thesis's main subject, director Aki Kaurismäki, has described existent characters of narrative in today's world through the adaptation movies he has produced. Hamlet has benefited from the images of“Hamlet, Raskolnikov”depicted in the mind of the audience, as well as the Crime and Punishment adaptations. He has taken those characters out of their context and transformed them into his characters thanks to these images. Hamlet is no longer Shakespeare's Hamlet, yet, it is now Kaurismäki's Hamlet