Tersanelerdeki kaynaklı imalat işlerinde meydana gelen fiziksel ve kimyasal risk etmenlerinin belirlenerek iki farklı risk değerlendirme metodu ile değerlendirilmesi: Ordu ili örneği
Determining and evaluating physical and chemical risk factors occurring in welded manufacturing works in shipyards with two different risk assessment methods: Ordu province example
  1. Tez No: 932595
  2. Yazar: FATMA BOSTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU EMİNE ŞÜKÜROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tersane işletmeleri, farklı iş kollarını bir arada barındıran geniş ve karmaşık sistemlerdir. Gemi üretimi büyük ölçüde birleştirme işlemlerine dayandığından, kaynak işlemleri tersane sahasının hemen her noktasında yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu işlemler, uygulanacak alana, kullanılan malzemenin türüne ve yapısına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle, çalışanlar işlem sırasında çeşitli risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Kaynak makinelerinden yayılan gürültü, titreşim, termal radyasyon, elektrik akımı ve yetersiz aydınlatma gibi fiziksel risk etmenleri; işitme kaybı, göz rahatsızlıkları, elektrik çarpması ve iş kazaları gibi sağlık ve güvenlik sorunlarına yol açabilmektedir. Kimyasal risk etmenleri ise kaynak işlemleri sırasında ortama yayılan zehirli gazlar, tozlar ve buharlar ile kaynak yapılan bölgede bulunan boya, yağ gibi yanıcı maddelerin varlığı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, gaz tüplerinin açık bırakılması gibi ihmal durumları patlama ve yangın riskini artırmaktadır. Bu fiziksel ve kimyasal riskler, çalışanların sağlık ve güvenliğini doğrudan tehdit etmektedir. Kaynak işlemlerinin yürütüldüğü ortamda çalışanların yanı sıra çevrede bulunan üçüncül kişilerin sağlık ve güvenliklerini en üst düzeyde korumak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışması, kaynak işlemleri sırasında çalışanların ve çevrede bulunan üçüncül kişilerin karşılaşabilecekleri fiziksel ve kimyasal riskleri belirlemeyi ve bu riskleri Fine-Kinney ile L Tipi Matris risk değerlendirme metotlarıyla analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Shipyard organisations are large and complex systems, which are organised in a number of different business lines. Since ship production is largely based on joining processes, welding processes are widely applied in almost every part of the shipyard site. These processes differ depending on the area to be applied, the type and structure of the material used. Therefore, workers are exposed to various risks during the process. Physical risk factors such as noise, vibration, thermal radiation, electric current and inadequate lighting emitted from welding machines can lead to health and safety problems such as hearing loss, eye disorders, electric shocks and occupational accidents. Chemical risk factors arise due to the presence of toxic gases, dusts and vapours emitted into the environment during welding operations and the presence of flammable substances such as paint and oil in the welding area. In addition, negligence situations such as leaving gas cylinders open increase the risk of explosion and fire. These physical and chemical risks directly threaten the health and safety of workers. It is of great importance that occupational health and safety practices are carried out effectively in order to protect the health and safety of tertiary persons in the environment as well as employees in the environment where welding processes are carried out. This thesis aims to identify the physical and chemical risks that workers and tertiary persons in the environment may face during welding operations and to analyse these risks with Fine-Kinney and L Type Matrix risk assessment methods.