Elektronik atıklardan değerli metallerin ayrıştırılarak pem elektrolizörler için katalizör eldesi
Development of catalyst for pem water electrolysers by separation precious metals from electronic wastes
- Tez No: 932596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma atık dönüşümünde hammadde olarak kullanılan elementlerin kıymetlendirilerek daha ileri teknolojiler için kullanılmasını amaçlamaktadır.. Endüstride pek çok kullanım yerine sahip olan katalizörlerin enerji ekonomisindeki yeri önemlidir. Katalizörler elektroliz teknolojisinde kullanılan ve hücre verimi ile doğrudan ilişkiye sahiptir, bu sebeple kıymetli metallerin kullanılması performanslarını oldukça artırmaktadır. Polimer Elektrolit Membran (PEM) elektrolizörler, suyun elektrolizi yoluyla hidrojen üreten bir cihazdır. Ancak, PEM elektrolizörlerin katalizör malzemeleri, genellikle değerli metaller içerir ve maliyetlidir. Özellikle yaygın kullanımda doğrudan satın alma ile yapılan çalışmaların, kıymetli metallerin talep artışı ve maliyetlerinin artması ile büyük ekonomik sorunlara yol açmaktadır. Bu tez kavramsal olarak kaynaktan-kullanıma olarak ifade edilen kısmı değiştirerek atıktan-kullanıma olarak yeni bir bakış kazandırmayı hedefleyerek, oluşan talep doğrultusunda bu kaynağın atıklardan geri dönüştürülerek katma değeri yükseltilmiş ve kritik alanlarda kullanıma hazır hale getirilmiş olarak, oluşan arzı elektronik atıklardan geri dönüştürülmüş kıymetli metaller ile sağlamayı kapsamaktadır. Tezde kullanılacak yöntemler çevre sağlığına zararlı siyanür gibi yöntemlerden kaçınılarak çevre ve insan sağlığına zararı olmayan yöntemler kullanılarak geri dönüşüm sağlanacaktır. Bu aynı zamanda yeşil dönüşümün bir parçası olmakla birlikte aynı zamanda yeşil katalizör kavramını ortaya çıkartmaktadır. Sentezlenen elektrokatalizörler ticari katalzörler ile kısyaslanmıştır ve maliyeti %37,5 oranında düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to utilize elements used as raw materials in waste recycling for more advanced technologies. The role of catalysts in the energy economy, which has many applications in the industry, is significant. Catalysts are used in electrolysis technology and are directly related to cell efficiency; therefore, the use of precious metals greatly increases efficiency. Proton Exchange Membrane (PEM) electrolyzers are devices that produce hydrogen through the electrolysis of water. However, the catalyst materials for PEM electrolyzers generally contain precious metals, which can be costly. This study aims to meet the resulting demand for precious metals recycled from electronic waste. Particularly, the works that are commonly purchased directly lead to significant economic issues due to the increasing demand for precious metals and rising costs. By conceptually changing the“Well to use”(from-source-to-use) approach to“Waste to use,”this study seeks to provide a new perspective, presenting this resource as enhanced in value and ready for use in critical areas, recycled from waste in line with the generated demand. The methods to be used will avoid environmentally harmful techniques, such as cyanide, and will instead employ methods that do not harm the environment or human health. This approach is part of green transformation and introduces the concept of green catalysts. Thus, by developing green catalysts for PEM electrolyzers, it will be possible to reduce system costs and achieve significant scientific and economic outputs in this field.