Baba kaybı yaşamış ergenlerde psikopatoloji ve yordayıcı etkenlerin incelenmesi
Examination of psychopathology and predictive factors in adolescents with paternal loss
  1. Tez No: 932604
  2. Yazar: ÜMİT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE PERDAHLI FİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada, annesiyle yaşayan, babası vefat etmiş ergenlerin psikopatoloji açısından değerlendirmesini yapmak ve psikopatoloji gelişimi açısından olası riskleri ve koruyucu faktörleri incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya vaka grubu olarak 1 yıldan daha uzun süre önce babası vefat etmiş 12-18 yaş arasındaki 55 ergen ve anneleri, kontrol grubu olarak anne ve babasıyla yaşayan, aktif psikiyatri takibi olmayan 12-18 yaş arasındaki 50 ergen ve anneleri dahil edildi. Olguların psikiyatrik tanı değerlendirmesi Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu-Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-DSM-5) ile yapıldı. Ergenlerin Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ), Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ASDÖ), Uzamış Yas Değerlendirmesi Formu-Çocuk/Genç Versiyonu ve Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği Ergen Formu-Yenilenmiş (ÇADÖY) ölçeklerini doldurmaları istendi. Annelerin ise Belirti Tarama Listesi (SCL-90-R), COPE Başa Çıkma Ölçeği, Güçler Güçlükler Anketi-Ebeveyn Formu (GGA) ölçekleri doldurmaları istendi. Bulgular: Vaka grubunda bütün psikiyatrik tanılar daha yüksek oranda görülmüştür. Vaka grubunun %43,6'sı Uzamış Yas Bozukluğu (UYB) tanısı almıştır. UYB tanısı alan ergenlerin %62,5'i kadın iken tanı almayan ergenlerde bu oran %32,3 çıkmıştır (p=0,025). UYB tanısı alan ergenlerde ÇADÖY tüm alt boyutlar ve toplam anksiyete skoru (p=0,004) ve annelerinde SCL-90 paranoid düşünceler skoru (p=0,019) anlamlı düzeyde daha yüksek çıkmıştır. Güçler Güçlükler anketinde duygusal sorunlar, davranış problemleri, dikkatsizlik, akran sorunları ve toplam güçlük puanı vaka grubunda, olumlu sosyal davranışlar ise kontrol grubunda anlamlı düzeyde daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate adolescents whose fathers were deceased and who were living with their mothers, in terms of psychopathology and to examine possible risks and protective factors for development of psychopathology. Methods: The study was consisted of a case group, including 55 adolescents between 12-18 years of age, whose fathers were deceased at least 1 year ago and their mothers; and a control group of 50 adolescents between 12-18 years of age, without any psychiatric follow-up who were living with their parents and their mothers. The psychiatric diagnostic evaluation of the cases was performed with the Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia. Adolescents (K-SADS-PL) were asked to complete the Child and Youth Resilience Measure-28 (CYRM-28), the Perceived Social Support Scale (PSSS), the Prolonged Grief Assessment Form-Child/Youth Version, and the Revised Child Anxiety And Depression Scale-Child Version (RCADS-CV). Mothers were asked to complete the Symptom Check List (SCL-90-R), COPE Scale, and Strengths and Difficulties Questionnaire-Parent Form (SDQ). Results: All psychiatric diagnoses were more common in the case group. 43.6% of the case group had Prolonged Grief Disorder (PGD). Among adolescents with PGD 62.5% were females, whereas it was 32.3% for adolescents without PGD diagnoses (p=0.025). All sub-dimensions and total anxiety score (p=0.004) of RCADS-CV and paranoid thoughts score of SCL-90 (p=0.019) were significantly higher in the adolescents with PGD and their mothers, respectively. In the Strengths and Difficulties Questionnaire, emotion dysregulation, behavioral problems, inattention, peer problems and total difficulty score were significantly higher in the case group, while positive social behaviors were significantly higher in the control group.