Tıkayıcı kolon tümörlerinde endoskopik stent uygulamasının etkinliğine etki eden faktörler
Factors influencing the efficacy of endoscopic stenting in obstructive colon tumors
  1. Tez No: 932613
  2. Yazar: BURAK ATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Akut mekanik bağırsak obstrüksiyonu ile başvuran hastalarda acil cerrahinin morbidite-mortalitesi yüksektir. Endoskopik stentleme, non-invaziv dekompresyon sağlayarak palyatif çözüm sunabilir, kuratif cerrahinin güvenli şekilde ertelenmesini sağlayabilir. Birincil amacımız, tıkayıcı kolon tümörlerinde endoskopik stentlemenin teknik ve klinik başarısızlığına etki eden faktörleri belirlemektir. İkincil amaç ise, hangi hastaların doğrudan cerrahiye yönlendirilmesi gerektiğini öngörmektir. Gereç ve Yöntem: 2013-2024 yılları arası Bakırköy Dr. Sadi Konuk SUAM Genel Cerrahi Kliniğinde kolonoskopik stentleme yapılan ve çalışma kriterlerini karşılayan 197 hastanın retrospektif analizi yapılmıştır. Hastalar teknik ve klinik başarısızlık durumuna göre iki alt gruba ayrılarak, başarısızlığa etki eden faktörler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute mechanical intestinal obstruction in patients with colorectal malignancy is associated with high morbidity and mortality. Endoscopic stenting provides a non-invasive method for decompression, serving either as a palliative intervention or as a bridge to elective curative surgery. This study primarily aims to identify factors influencing technical and clinical failure of endoscopic stenting in obstructive colorectal tumors. Additionally, it seeks to determine which patients should be prioritized for surgical intervention. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 197 patients who underwent colonoscopic stenting at the General Surgery Department, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, University of Health Sciences, between 2013 and 2024. Patients were categorized based on technical and clinical failure, and potential risk factors were analyzed.