Örtü altı sektöründe kimyasal risk etmenlerin belirlenmesi ve örnek risk değerlendirme metodu uygulaması: Erzurum ili örneği
Determination of chemical risk factors in the greenground sector and application of a sample risk assessment method: Erzurum province example
- Tez No: 932625
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU EMİNE ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dünya nüfusu büyümekte ve hızla artmaktadır. Bu durum gıda üretimini zorunlu haline getirmektedir. Artan nüfus göz önünde bulundurulduğunda tarımsal üretim büyük önem kazanmaktadır. Üretim yapılması için tarımsal faaliyetler, sürdürebilir tarımsal metotlar, uygun toprak yönetiminin yapılması gerekmektedir. Uygun toprak yönetimi sağlanamadığı zamanlarda ise tarımsal üretim bazı olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Çevresel etmen ve iklim koşullarının sebebiyet verdiği duraksamalar, üretimin devamlılığı, yıl içerisinde ulaşılabilirliği, ürünlerde artış ve yüksek verimliliğin elde edilmesi için ülkemizde 1940'lı yıllarda örtü altı yetiştiriciliği başlamıştır. Örtü altı sektörü iç ortam koşullarını denetlenebilen ve günümüzün en önemli üretim materyalini oluşturmaktadır. Örtü altı sektöründe ihtiyaçların karşılanması, verimli şekilde kullanılması ve verim artışını sağlamak gerekmektedir. Üretimde de verimi arttıran en önemli girdilerden biri olan kimyasal ilaçlardır. Kimyasal ilaçlar çok çabuk etki göstermesi ve kısa sürede sonuç vermesinden dolayı yaygınlaşmış ve kullanım sahaları artmıştır. Tarımsal sektörde üretim aşamalarında istenmeyen zararlı böceklere, mantarlara, yabani ot ve çeşitli hastalıklara karşı korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Kimyasal ilaçlar toksik madde olduğu için kullanımının artmasıyla birlikte çevreye geniş çapta salınım sergilemesi insan sağlığı açısından endişe oluşturmaktadır. Çalışmalar esnasında ilaçların hazırlanması, uygulanması, taşıma, karıştırma, yükleme esnalarında çalışanlar yeterli eğitim ve bilgi düzeyine sahip olmamaları, ekosistem için büyük tehdit oluşturmaktadır. Başta tarım çalışanları olmak üzere çevredeki tüm canlılar kullanılmakta olan yanlış ilaçlama uygulamaları yüzünden tehdit altındadır. Bu çalışmanın amacı kimyasalların örtü altı sektöründeki etkilerini İş Sağlığı ve Güvenliği açısından değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The world's population is growing and increasing rapidly. This situation makes food production mandatory. Considering the increasing population, agricultural production gains great importance. In order to make production, agricultural activities, sustainable agricultural methods, and appropriate soil management are required. When proper soil management cannot be provided, agricultural production has some negative consequences. Greenhouse cultivation started in our country in the 1940s in order to achieve the pauses caused by environmental factors and climatic conditions, the continuity of production, its accessibility throughout the year, an increase in products and high productivity. The greenhouse sector is the most important production material of today, which can control indoor conditions. It is necessary to meet the needs in the greenhouse sector, to use them efficiently and to increase efficiency. Chemical pesticides are one of the most important inputs that increase efficiency in production. Chemical drugs have become widespread and their usage areas have increased due to their rapid action and short results. It is also used in the agricultural sector to protect against unwanted harmful insects, fungi, weeds and various diseases during the production stages. Since chemical drugs are toxic substances, their widespread release into the environment with the increase in their use is a concern for human health. The lack of adequate training and knowledge of those who work during the preparation, administration, transportation, mixing and loading of drugs during the studies poses a great threat to the ecosystem. All living things in the environment, especially agricultural workers, are under threat due to the wrong spraying practices used. The aim of this study is to evaluate the effects of chemicals in the greenhouse sector in terms of Occupational Health and Safety.