Maden kapanmasında sosyal etki değerlendirmesi: Gümüşhane ilinde bir araştırma
Social impact assessment of mine closure: A study in Gümüşhane province
  1. Tez No: 932626
  2. Yazar: IŞIL ESRA PINARBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Madencilik sektörü, modern yaşamın sürdürülebilirliği için gerekli hammaddeleri sağlamada kritik bir role sahiptir. Ancak bu süreç, yalnızca ekonomik katkılarla sınırlı kalmayıp çevresel ve sosyal boyutlarıyla da çok yönlü etkiler doğurmaktadır. Özellikle maden sahalarının açılması ve kapatılması aşamaları, yerel halk üzerinde kalıcı etkiler bırakabilmektedir. Bu bağlamda çalışma, uzun yıllardır madenciliğin sürdüğü ve gelecekte de sürmesi muhtemel olan Gümüşhane ilinde, maden kapanmalarının yerel halk üzerindeki sosyal etkilerini Sosyal Etki Değerlendirmesi (SED) yaklaşımıyla analiz etmeyi amaçlamaktadır. Nitekim bölgede bulunan üç maden sahasından ikisinin yakın zamanda kapatılmış olması, bu etkilerin daha görünür hale gelmesine neden olmuştur. Araştırma kapsamında, öncelikle Gümüşhane'deki madencilik sektörü paydaşları tanımlanarak gruplandırılmıştır. Ardından bu paydaşlarla gerçekleştirilen yüz yüze mülakatlardan elde edilen veriler, tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, maden kapanmalarının işsizlik, göç ve toplumsal huzursuzluk gibi çeşitli sosyal etkilere yol açtığını göstermektedir. Ayrıca, maden kapanma süreçlerinin yalnızca ekonomik kayıplarla sınırlı kalmadığı, aynı zamanda çevresel bozulmalarla birleşerek sosyal etkileri daha da derinleştirdiği belirlenmiştir. Sürece ilişkin karar alma mekanizmalarında yerel paydaşlara yeterince yer verilmemesi, halkın kapanma süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olamamasına neden olmuş; bu durum ise toplumsal düzeyde sürece karşı ilgisizlik ve duyarsızlık oluşmasına yol açmıştır. Çalışmanın sonuçları, madencilik faaliyetlerinin sonlandırılmasına yönelik süreçlerin, sosyal etkileri önceden dikkate alacak biçimde planlanması ve yerel halkın katılımının kurumsal yapılarla desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The mining sector plays a critical role in providing the raw materials necessary for the sustainability of modern life. However, this process not only contributes economically but also has multifaceted environmental and social impacts. In particular, the opening and closing phases of mine sites can have lasting effects on local communities. In this context, this study aims to analyze the social impacts of mine closures on the local population in Gümüşhane, a province where mining has been ongoing for many years and is likely to continue, using the Social Impact Assessment (SIA) approach. The recent closure of two out of three mine sites in the region has made these impacts more visible. As part of the research, stakeholders in the mining sector in Gümüşhane were first identified and grouped. Data obtained from face-to-face interviews with these stakeholders were then evaluated using thematic analysis. The findings indicate that mine closures lead to various social effects, such as unemployment, migration, and social unrest. Furthermore, it was determined that mine closure processes are not limited to economic losses but are also combined with environmental degradation, further deepening the social impacts. Insufficient involvement of local stakeholders in the decision-making mechanisms related to the process has resulted in the public not having enough information about the closure process; this situation has led to indifference and insensitivity towards the process at the community level. The results of the study reveal that processes for terminating mining activities should be planned in a way that takes social impacts into account in advance, and that the participation of the local population should be supported by institutional structures.