Hazır yemek işletmelerinde menü planlaması ve standart reçetelerin uygulanması: Gümüşhane ili örneği
Implementation of standard recipes in the menus of catering businesses: The case of Gümüşhane province
- Tez No: 932624
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelişen teknoloji ve sanayileşme ile beraber, insanlar evleri dışında profesyoneller tarafından hazırlanan yiyeceklerle beslenmeye başlamışlardır. Zamanla büyüyüp gelişen hazır yemek işletmeciliği pek çok alana yayılmıştır. Günümüzde hazır yemek işletmelerinin çalışma alanı içerisinde okullar, yurtlar, hastaneler, fabrikalar, cezaevleri, ordu, gibi çok sayıda insanların bir arada yaşamını sürdürdüğü kurumlar bulunmaktadır. Hazır yemek işletmelerinde genellikle ucuz yemek politikası izlendiği için, maliyetlerin minimum düzeyde tutulması gerekmektedir. Bu sebeple de hammadde giderlerinden en yüksek faydayı sağlayıp en az gider kalemi oluşturmak adına işletmelerde standart reçetelerin uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmadaGümüşhane ili ölçeğinde hazır yemek işletmelerinde uygulanan standart reçetelerin birim başına maliyet hesaplamalarının, porsiyon büyüklüklerinin ve menü planlamasının nasıl, ne şekilde yapılması ve sunulması gerektiğinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada, hazır yemek işletmelerinde menü planlaması süreci ve standart reçetelerin uygulanabilirliği üzerine bir analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Gümüşhane ilindeki hazır yemek işletmelerinde uygulanan menü planlama yöntemlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Veri toplama sürecinde, döküman inceleme ve yüz yüze görüşmeler yoluyla işletme yöneticileriyle etkileşimde bulunulmuş, mevcut standart reçeteler ve maliyet hesaplamaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma sonuçları, standart reçetelerin uygulanmasının maliyetleri önemli ölçüde düşürdüğünü göstermektedir. İşletmelerde uygulanan standart reçetelerin, porsiyon büyüklüklerine göre hesaplanan birim maliyetleri belirgin şekilde daha düşük seviyelerde kalmakta ve bu da işletmelerin kar marjlarını artırmaktadır. Ayrıca, menü planlaması sürecinde, çeşitli besin gruplarının dengeli bir şekilde yer alması gerektiği vurgulanmıştır. Hazır yemek işletmeleri, maliyet etkinliğini sağlamak için menüdeki yemek çeşitlerini optimize ederken, aynı zamanda besin değerlerini de göz önünde bulundurmalıdır. Elde edilen bulgular, hazır yemek sektöründe sürdürülebilir bir işletme modeli oluşturmak için önemli bir temel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
As a consequence of the ongoing developments in technology and industrialisation, there has been a notable shift in dietary habits, with an increasing proportion of people consuming food that has been prepared by professionals outside of their own homes. The ready-to-eat catering business, which has undergone significant growth and development over time, has expanded to encompass a diverse range of areas. In the modern era, there are numerous institutions where large numbers of people reside together, including schools, dormitories, hospitals, factories, prisons, the military, and so forth. These locations fall within the operational scope of catering businesses. As ready-to-eat food businesses typically adhere to a cost-effective food policy, it is essential to maintain minimal costs. It is therefore essential to implement standardised recipes in enterprises in order to optimise the benefit derived from raw material costs and to minimise expenditure. The objective of our study is to determine the most appropriate methodology for calculating the cost per unit, determining portion sizes and planning menus based on standard recipes in ready-to-eat food establishments. The present study comprises an analysis of the menu planning process and the applicability of standard recipes in catering establishments. The objective of the research was to examine the menu planning methods applied in catering establishments in the Gümüşhane province. In the course of data collection, business managers were consulted through document review and face-to-face interviews, and existing standard recipes and cost calculations were subjected to detailed examination. The findings of the study demonstrate that the implementation of standard recipes has the potential to significantly reduce costs. The unit costs calculated according to the portion sizes of the standard recipes applied in the enterprises are significantly lower, which increases the profit margins of the enterprises. Furthermore, it was emphasised that a balanced inclusion of various food groups is essential in the menu planning process. While optimising the variety of dishes on the menu to ensure cost-effectiveness, caterers should also consider their nutritional value. The findings provide a crucial foundation for the development of a sustainable business model in the catering sector.