Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalanan çocukların annelerinin yaşam doyumlarının değerlendirilmesi: Yenişehir örneği
Evaluation of life satisfaction of mothers of children benefiting from social and economic support service: Yenişehir case
- Tez No: 932656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırma çocukları adına sosyal ve ekonomik destek (SED) hizmetinden faydalanan çocukların annelerinin yaşam doyumu düzeyleri ile sosyo-ekonomik düzeylerinin düşük olması sonucunda çocukları adına SED hizmeti kapsamında aldıkları sosyal ve ekonomik desteğin annelerin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamama durumu ve yaşam doyumu üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde ikamet eden ve Yenişehir Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü'ne Sosyal ve Ekonomik Destek hizmeti için başvuruda bulunarak başvurusu kabul edilmiş olup çocukları adına sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalanan 200 kadın katılımcı dâhil edilmiş olup basit tesadüfi örnekleme tekniği ile katılımcılara ulaşılmıştır. Katılımcılara demografik bilgileri içeren ve 21 sorudan oluşan Ön Bilgi Formu ile 5 sorudan oluşan Yaşam Doyumu ölçeği soruları yöneltilmiş olup nicel yöntem / survey (anket) desen kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde; veri analiz programı kullanılmış olup analizler sonucunda ortaya çıkan bulgular yorumlanmıştır. Bu çalışma ile tek ebeveyn olarak çocuklarının bakımını üstlenen annelerin yaşam doyumlarının ne düzeyde olduğunu bilmek hedeflenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular neticesinde SED hizmetinden çocukları adına faydalanan annelerin çok düşük yaşam doyumuna sahip oldukları, yaşamın birçok yönüyle ideallerinden uzak oldukları, yaşamlarında değişmesini istedikleri birçok şeyin olduğu, yaşam koşullarının iyi olmadığı, alınan SED desteğinin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını giderme konusunda yetmediği, bununla beraber SED desteğinin hem kendilerinin hem de çocuklarının ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersiz olduğu ve evin geçimi konusunda zorlandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research aims to investigate the life satisfaction levels of mothers of children who benefit from social and economic support (SED) services on behalf of their children, and the impact of the social and economic support they receive within the scope of SED services on behalf of their children, as a result of their low socio-economic levels, on whether the social aid meet their needs and on their life satisfaction. The study included 200 female participants who reside in Diyarbakır's Yenişehir district and applied to the Yenişehir Social Service Center Directorate for the social and economic support service, and whose application was accepted, and who benefited from the social and economic support service on behalf of their children, and the participants were reached using the simple random sampling technique. Participants were asked a Preliminary Information Form consisting of 21 questions containing demographic information and a Life Satisfaction scale consisting of 5 questions, and a quantitative method / survey design was used. In the analysis of the data obtained as a result of the research; A data analysis program was used and the findings resulting from the analyzes were interpreted. In the analysis of the data obtained as a result of the research; quantitative data analysis package program was used and the data were interpreted by applying various test. This study aims to know the level of life satisfaction of mothers who take care of their children as single parents. As a result of the findings obtained by the research, it was found that mothers who benefited from the SED service on behalf of their children had very low life satisfaction level, they were far from their ideals in many aspects of life, there were many things they wanted to change in their lives, their living conditions were not good, and the SED support received was not sufficient to meet their social and cultural needs. It has been determined that SED support is insufficient to meet the needs of both themselves and their children and that they have difficulty in making a living.