Uluslararası karayoluyla eşya taşımacılığında taşıma engelleri
Transportation obstacles in international road transport of goods
  1. Tez No: 932657
  2. Yazar: HAYRUNNİSA NESLİHAN VARLI TAŞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YURTBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Uluslararası karayolu taşımacılığında, sınır kapılarındaki gecikmeler, gümrük prosedürlerindeki aksaklıklar ve siyasi ya da ekonomik sebeplerle teslimatın gerçekleştirilememesi gibi çeşitli engeller sıkça karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Bu engeller, taşımacılık sürecini hem hukuki hem de lojistik açıdan sekteye uğratmakta ve taraflar arasında uyuşmazlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu bağlamda, CMR Konvansiyonu'nun 14. ve 15. maddeleri çerçevesinde taşıma ve teslim engelleri detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Çalışmada, taşıma sürecinde ortaya çıkan bu engellerin taşıyıcı ve gönderen üzerindeki hukuki sorumlulukları nasıl şekillendirdiği incelenmiş ve uluslararası taşımacılıkta karşılaşılan bu engellerin hukuki boyutları analiz edilmiştir. Bu tez, taşıma engelleri sonucunda ortaya çıkan uyuşmazlıkların nasıl çözüme kavuşturulabileceği ve CMR Konvansiyonu'nun bu süreçteki rolü üzerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In international road transport, obstacles such as delays at border crossings, disruptions in customs procedures, and the inability to complete deliveries due to political or economic reasons are common challenges. These obstacles disrupt the logistics and legal processes, often leading to disputes between the parties involved. Within this context, Articles 14 and 15 of the CMR Convention are thoroughly analyzed to address the legal implications of transport and delivery obstacles. The study examines how these obstacles shape the legal responsibilities of carriers and consignors during the transportation process and provides a detailed analysis of the legal framework surrounding international transport. This thesis focuses on the resolution of disputes arising from transport obstacles and the role of the CMR Convention in addressing these issues.