Satış için bırakma sözleşmesi
Contract of resale for sale
- Tez No: 932655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hemen her ülkenin borç ilişkilerini düzenleyen kanunlarında kişiler arasında sıklıkla kurulan sözleşme tipleri, çoğu yedek hüküm niteliğinde olan kurallarla düzenlenmiştir; ama sözleşme özgürlüğü ilkesi sayesinde kişilerin kanunla düzenlenmemiş içerikteki sözleşmeleri de kurmaları mümkün olmaktadır. Kanunla düzenlenmediği için kanunla isimlendirilmiş de olmayan bu sözleşmelere isimsiz sözleşmeler veya tipleri kanunla öngörülmüş sözleşmeler arasında yer almadığı için atipik sözleşmeler de denilir. Satış için bırakma sözleşmesi de Roma Hukuku'ndan beri tanınmakla birlikte atipik bir sözleşmedir. Uygulaması gün geçtikçe artan bu sözleşmenin teorik temelinin yakından incelenmesi, bu sözleşmeyi yapacak olan kişilere yardımcı olabilir. Bu amaçla yapılan bu çalışmada satış için bırakma sözleşmesini tarafların hangi ihtiyacı karşılamak amacıyla ve nasıl kurduklarından yola çıkılarak sözleşmenin hukuki yapısı ortaya konulmuş ve son olarak da tarafların karşılıklı hak ve yükümlülükleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the laws regulating debtor-creditor relationships of almost all countries, the types of contracts that are frequently drawn up between individuals are regulated by rules, most of which are in the nature of non-mandatory provisions; however, through the principle of freedom of contract, it is possible for individuals to form contracts that are not regulated by law. These contracts are not named by law, since they are not regulated by law. They are also called innominate contracts or atypical contracts as their types are not among the contracts stipulated by law. The contract of release for sale is also an atypical contract, although it is a type of contract that has been used by individuals since Roman Law. A close examination of the theoretical basis of this contract, which is increasingly and progressively being drawn up, may be helpful for those who draw a contract of release for sale. For this purpose, in this study, the legal structure of the contract is examined based on the contract parties' purposes, and how it is formed by the parties. Finally, the mutual rights and obligations of the parties are explained.