Yeni yaşlılık perspektifinden orta yetişkinlik dönemindeki kadınların yaşlanma kaygısı ve sağlıklı yaşlanma davranışları: Çanakkale örneği
Aging anxiety and healty aging behavior in women in mid adulthood from the new aging perspective: In case of Çanakkale province
  1. Tez No: 932662
  2. Yazar: TUĞBA AKSOY ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ KELEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Teknolojik gelişmeler, sağlıktaki ilerleme, küreselleşme, kentleşme, aile-toplum yapısındaki değişim, gelenekselden moderne geçişte yaşlılık ve yaşlanmanın da profili değişmektedir. Yaşlılığın hastalık ve muhtaçlık olarak görülmesindense örneğin dinlenme dönemi olarak görülmesi yaşlı ve yaşlılık profilinin değişimini göstermektedir. Neoliberalleşme etkisiyle görünümdeki toplumsal algılar, yalnızlık ve ayrımcılık yaşlanma sürecindeki özellikle kadın bireylerin üzerinde etkili olmaktadır. Kadın bireylerin yaşlanma ile ilgili kaygıları bu doğrultuda farklılaşmakta ve artmaktadır. Bu çalışmada Çanakkale ilinde yaşayan, 40-59 yaş arası, orta yetişkinlik dönemindeki kadın bireylerin yaşlanma kaygısı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları düzeylerinin yeni yaşlılık profili çerçevesinde ele alınması hedeflenmiştir. Araştırma verileri 390 kişiye uygulanan sosyo-demografik kişisel bilgi formu, Orta Yaş Kadın Bireylerde Yaşlanma Anksiyetesi Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II Ölçeği ile toplanmıştır. İstatiksel analizler SPSS-27 programı kullanılarak yapılmıştır. Bağımsız örneklem T-test, One-Way ANOVA Analizi, Kruskal Wallis-H ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre; Orta yetişkinlik dönemindeki kadın bireylerin yaşlanmaya yönelik kaygı düzeyleri 52,66±12,551 puan ortalaması ile“orta düzey”olarak saptanmıştır. Sağlıklı yaşam biçimi davranış düzeyleri incelendiğinde 129±23,103 puan ortalaması ile“orta düzeyde”olduğu saptanmıştır. Orta yetişkinlik dönemindeki kadın bireylerin yaşlanma kaygısı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasında negatif yönlü ve orta seviyede anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Orta yaş dönemindeki kadın bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları artarken yaşlanma kaygıları azalmaktadır. Sağlıklı ve aktif yaşlılık dönemi geçirebilmek için yaşamın her döneminde olduğu gibi yaşlılığa geçişte, orta yetişkin döneminde de, yaşam davranışları fiziksel, ruhsal, sosyal değişimlere uyumu kolaylaştırırken yaşlılık dönemindeki belirsizliklere karşı endişelenmeyi azaltabileceği düşünülmektedir. Yaşlanan toplumda yaşlılık sorunlarına karşı sağlıklı, başarılı ve aktif bir yaşlanma hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
Technological advancements, progress in medicine, globalization, urbanization, change in family-society structure change the profile of old age and aging in the transition from traditional to modern. For example, seeing old age as a period of rest rather than illness and neediness shows the change in the profile of the elderly and old age. Under the influence of Neoliberalization, apparent social perceptions, loneliness and discrimination have an impact on individuals, especially women, in the aging process. The concerns of female individuals regarding aging are evolving and increasing accordingly. In this study, it is aimed to examine the aging anxiety and healthy lifestyle behavior levels of female individuals residing in Çanakkale province, age between 40-59, in middle adulthood, within the framework of the new aging profile. The research data were gathered from socio-demographic personal information form, Aging Anxiety Scale in Middle-aged Female Individuals and Healthy Lifestyle Behavior II Scale that applied to 390 people. Statistical analyses were made with SPSS-27 program. Independent samples T-test, One Way ANOVA Analysis, Kruskal Wallis-H and correlation analysis were used. According to the research results; Anxiety levels of female individuals in middle adulthood towards aging was determined as“moderate”with average point of 52,66±12,551. When healthy lifestyle behavior levels were examined, it was determined as“moderate”with average point of129±23,103. The conclusion has been made that there is a negative and moderately meaningful correlation between aging anxiety of female individuals in middle adulthood and healthy lifestyle behavior. While healthy lifestyle behaviors of female individuals in middle adulthood increase, their concerns about aging anxiety are decrease. In order to have a healthy and active old age, it is thought that, as in every period of life, in the transition to old age and in middle adulthood, healthy lifestyle behaviors can facilitate adaptation to physical, spiritual and social changes and reduce anxiety about the uncertainties in old age. In aging society, healthy, successful an active aging should be targeted against the aging problem.