İçme suyu dağıtım şebekelerinde sürdürülebilir basınç yönetimi: Konya örneği
Sustainable pressure management in drinking water distribution networks: Konya example
  1. Tez No: 932696
  2. Yazar: MUHAMMET NURULLAH DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAĞAN ERYÜRÜK, PROF. DR. ŞERİFE YURDAGÜL KUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünya nüfusu zamana bağlı olarak artış göstermekle birlikte artan sanayileşme, ulaşım, ısınma gibi faktörlerin etkisiyle atmosfere sera gazı salınımı da artarak Küresel İklim Değişikliği üzücü bir şekilde en derinden yaşanmaktadır. Su kaynaklarının azalması ve etkin bir şekilde kullanılmaması gelecek nesillere hatta yakın bir zaman diliminde bizlere tehditler oluşturması kaçınılmazdır. Oluşabilecek tehditleri minimize etmek için bazı önlemler alınması gerektiğini bütün paydaşlar tarafından bilinmektedir. Dünyada çok az bulunan tatlı su kaynaklarının korunması ve etkin bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Resmî Gazetede belirtildiği üzere büyükşehir ve il belediyeleri, su kayıplarını 2023 yılına kadar en fazla % 30, 2028 yılına kadar ise en fazla % 25 düzeyine; diğer belediyeler su kayıplarını 2023 yılına kadar en fazla % 35, 2028 yılına kadar en fazla % 30, 2033 yılına kadar ise en fazla % 25 seviyesine getirmesi beklenmektedir. Konya ilinde seçilen bir bölgede yapılan basınç yönetimi ile su kayıplarını en aza indirmek, arıza sayılarını azaltmak, son kullanıcılara kesintisiz, yeterli miktarda ve uygun basınçta su temin etmek için hidrolik modelleme ve bazı çalışmalar yapılmıştır. Etkin su yönetimi, tüketim azaltıcı politikalar ve teknolojik gelişmeler gibi iyileştirmelerin etkisinden fiziki kayıp kaçak 2021 yılı için % 26,9, 2022 yılı için % 25,8 ve 2023 yılı için % 24,4 olduğu ve yıllara bağlı olarak su kayıplarının düşürüldüğü saptanmıştır. Konya'nın 2014-2023 yılları arasındaki 10 yıllık arıza sayıları ve su kayıpları değerleri doğrusal regresyon modelleri ile analiz edilmiştir. Geçmiş veriler baz alınarak gelecekte su kayıplarına bağlı arıza sayısı, nüfusa bağlı su kayıpları ve nüfusa bağlı arıza sayılarının ne olacağı regresyon analizi ile tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the world population is increasing over time, greenhouse gas emissions into the atmosphere are also increasing due to factors such as increasing industrialization, transportation, and warming, and Global Climate Change is sadly being experienced in the deepest way. It is inevitable that the decrease in water resources and their ineffective use will pose threats to future generations and even to us in the near future. It is known by all stakeholders that some measures should be taken to minimize possible threats. Fresh water resources, which are very scarce in the world, need to be protected and managed effectively. As stated in the Official Gazette, metropolitan and provincial municipalities are expected to reduce water losses to a maximum of 30 % by 2023 and 25 % by 2028; other municipalities are expected to reduce water losses to a maximum of 35 % by 2023, 30 % by 2028, and 25 % by 2033. In a selected region in Konya province, hydraulic modeling and some studies were carried out to minimize water losses, reduce the number of failures, and provide uninterrupted, sufficient and appropriate pressure water to end users with pressure management. It was determined that the physical loss leakage was 26.9 % for 2021, 25.8 % for 2022 and 24.4 % for 2023 due to the effects of improvements such as effective water management, consumption reduction policies and technological developments, and that water losses were reduced depending on the years. Konya's 10-year failure numbers and water loss values between 2014-2023 were analyzed with linear regression models. Based on past data, the number of failures due to water losses, water losses due to population and the number of failures due to population were estimated with regression analysis.