Akran zorbalığı eğitiminin ortaokul öğrencilerinin bilgi, empati düzeyleri ve başa çıkma stratejilerine etkisi
The effect of peer bullying education on secondary school students knowledge, empathy levels and coping strategies
  1. Tez No: 932695
  2. Yazar: EBRU YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE NUR ÇEVİK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, akran zorbalığı eğitiminin ortaokul öğrencilerinin bilgi, empati düzeyleri ve başa çıkma stratejileri üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Aralık 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında Antalya-Serik Tekeli Ortaokulu'ndaki altıncı sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, dahil edilme kriterlerine uyan, deney grubunda 37, kontrol grubunda 38 olmak üzere toplam 75 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Kontrol grubu rutin müfredat eğitim programını takip etmiş, deney grubuna yedi oturumdan oluşan akran zorbalığı eğitim programı uygulanmıştır. Veriler, yüz yüze görüşme tekniği ile Tanıtıcı Bilgi Formu, Akran Zorbalığı Bilgi Formu, Çocuklar İçin Zorbalıkla İlgili Bilişler Ölçeği, Akran Zorbalığına Uğrayan Kurbana Karşı Empati Ölçeği, Zorbalıkla Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 26.0 for Windows paket programı kullanılmış olup tanımlayıcı istatistikler, t testi, Pearson korelasyon analizi ve varyans analizi uygulanmıştır. Odak grup görüşmesinden elde edilen veriler tematik analiz kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan deney grubundaki öğrencilerin %10.8'i, kontrol grubundaki öğrencilerin ise %15.8'i daha önce akran zorbalığına maruz kaldıklarını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a quasi-experimental study with a pre-test and post-test control group in order to evaluate the effects of peer bullying education on the knowledge, empathy levels and coping strategies of secondary school students. The research was conducted with sixth grade students at Antalya-Serik Tekeli Secondary School between December 2023 and May 2024. The study sample consisted of a total of 75 sixth grade students who met the inclusion criteria, 37 in the experimental group and 38 in the control group. The control group followed the routine curriculum education program, and the intervention group was given a seven-session peer bullying education program. Data were collected using the face-to-face interview technique using the Introductory Information Form, Peer Bullying Information Form, Bullying-Related Cognitions Scale for Children, Empathy for Peer Bullying Victim Scale, Coping Strategies Scale and Semi-Structured Interview Form. SPSS 26.0 for Windows package program was used in the analysis of research data and descriptive statistics, t test, Pearson correlation analysis and variance analysis were applied. Data obtained from the focus group interview were evaluated using content analysis. 10.8% of the students in the experimental group and 15.8% of the students in the control group who participated in the study stated that they had been exposed to peer bullying before.