Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastaların trigliserid/glukoz indeks değerlerine kronik hastalıkların etkisi
The impact of chronic diseases on the triglyceride/glucose index values of patients attending the family Medicine Polyclinic at Akdeniz University Hospital
  1. Tez No: 932697
  2. Yazar: HANSA GÖÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI, PROF. DR. MELAHAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Kronik hastalıklar, bireylerin yaşam kalitesini düşürüp sağlık sistemine yük getirmektedir. Erken teşhis, bu hastalıkların önlenmesi ve yönetimi açısından kritik öneme sahiptir. Çalışmamızda Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine gelen hastalarımızın, Trigliserit/Glukoz (TyG) İndeks değerlerinin kronik hastalıklarla ilişkisini değerlendirerek, insülin direnci ve kardiyometabolik risk faktörlerinin erken teşhisinde kullanılabilirliğini araştırmak amaçlanmıştır. TyG İndeksi'nin düşük maliyetli bir biyobelirteç olarak halk sağlığında erken tanı ve önleyici sağlık hizmetlerinde nasıl rol oynayabileceği incelenmiştir. Yöntem: Kesitsel Retrospektif olarak yürüttüğümüz çalışmamız polikliniğimize başvuran n=399 kişinin etik kuruldan sistem verilerine ulaşmak için izin alınarak sistemden laboratuvar ve demografik verilerine ulaşılarak yapılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 25 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2017 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic diseases significantly impair the quality of life of individuals and impose substantial burdens on healthcare systems. Early diagnosis is critical for the prevention and management of these conditions. The objective of this study was to evaluate the relationship between the Triglyceride/Glucose (TyG) Index values and chronic diseases in patients attending the Family Medicine Polyclinic of Akdeniz University Hospital. Additionally, the study aimed to assess the potential utility of the TyG Index in the early detection of insulin resistance and cardiometabolic risk factors. The role of the TyG Index as a low-cost biomarker in early diagnosis and preventive healthcare services was also explored. Methods: This cross-sectional, retrospective study was conducted by obtaining ethical approval and accessing laboratory and demographic data from the hospital's system for a total of 399 patients. Data analysis was performed using IBM SPSS Statistics 25© (Copyright SPSS Inc., 1989–2017). A statistical significance level of 0.05 was considered for the analysis.