Kur'ân-ı Kerîm'de ashâb-ı Sebt kıssası
The narrative of the people of the Sabbath in the Quran
  1. Tez No: 932713
  2. Yazar: HARUN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ORHAN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kur'ân'ın belirttiğine göre dünya bir sınama ve deneme yurdudur. Sâyet böyle olmasaydı, dünyada hastalıklar ve kederler olmazdı. Bu itibarla dünyaya gelen her insanın birtakım sıkıntılarla karsı karsıya gelmesi kaçınılmazdır. Kur'ân kıssaları incelendiğinde insanların başına gelen dert ve felaketlerin, genellikle yaptıkları ve sergiledikleri kötü eylemlerin veya Allah'ın elçileri olan peygamberleri yalanlamalarının bir neticesi olduğunu anlamamız mümkündür. Çalışmamızda, öncelikle konumuza temel teşkil etmesi bakımından kıssa kavramı üzerinde durduk ve genel olarak Kur'ân Kıssaları hakkında bazı bilgiler verdik. Daha sonra Kur'ân'da farklı sûrelerde değinilen Sebt halkı (cumartesi halkı) kıssasına giriş yaptık. Sözkonusu âyetlerde geçen bazı kavramları açıklayarak bu âyetlerde geçen temel konuları işleyerek anlatılmak istenen ilahi mesajı kavramaya çalıştık. Son olarak ise, İsrâiloğullarından bir halk olan Sebt (cumartesi) halkının başına gelen gelenlerin Kur'ân'da zikredilmesinin müslüman topluma yansıyan hikmetleri üzerinde durarak konuyu neticelendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
As it is pointed out in the Quran, the world is a place to be tested and examined. If it weren't for that, neither diseases nor griefs would exist.Therefore it is inevitable for any person alive to confront some difficulties. When the narratives in Quran are observed, it is possible to figure out that the reason of the disasters and griefs which humanity encounters is usually when they behave badly or refute the prophets, who are the messengers of Allah. In this study, first we emphasized the concept of narrative in order to create a basis for our subject and gave some general information about the narratives in Quran. Later on we enter upon the narrative of People of the Sabbath (the Saturday People) which is mentioned in several verses of Quran. We studied the divine message in detail by explaining some of the concepts in the verses in question and by covering the basic topics in these verses. Finally, we tried to conclude the subject by focusing on the wisdom and the reflection in the Muslim society by mentioning in the Quran what happened to the Sabbath (Saturday) people, the Israelites.