Tarımsal kooperatiflerdeki kadınların kooperatif-ortak ilişkileri açısından incelenmesi: Kahramanmaraş ili örneği
Examination of women in agricultural cooperatives in terms of cooperative-partner relations: Kahramanmaraş province example
- Tez No: 932714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kırsal kesimde tarımsal üretim çoğunlukla kadın emeğiyle gerçekleşmektedir. Kadınlar hane halkı gelirine katkı sağlamak için ekonomiye dâhil olmak istemektedirler. Özgüven kazanmaları, daha iyi yaşam şartlarına sahip olmaları ve girişimcilik ruhlarının artması için kooperatifleşmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Araştırmada Kahramanmaraş İlinde faaliyet gösteren tarımsal amaçlı kooperatiflerdeki kadınların kooperatif ortak ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren 144 adet tarımsal amaçlı kooperatif arasından faaliyet konusu, kadın ortak sayısı ve konu uzmanı görüşleri alınarak 14 tarımsal kalkınma kooperatifi gayeli örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Belirlenen kooperatiflerdeki 300 kadın ortakla Ağustos- Ekim 2024 tarihleri arasında yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, 5'li likert ölçeği, t testi ve ki-kare testi analizleri kullanılmıştır. Yapılan çalışmada kadın ortakların %90,67'sinin tarımsal faaliyette bulunduğu, %63,67'sinin kooperatiften gelir elde ettiği, %86,33'ünün kooperatifçilik hakkında bilgiye sahip olduğu, %75'inin kooperatif faaliyetlerinde görev aldığı, %57,33'ünün kooperatifte söz hakkı olduğunu düşündüğü, %32'sinin kooperatif yönetiminde yer almak istediği, %87,33'ünün kooperatif toplantılarına katıldığı belirlenmiştir. Yapılan analiz sonuçlarında kooperatife ortak olmadan kooperatif ana sözleşmesini okuyan kadın ortaklar ile kadınların yaş ortalamaları, kooperatif ortağı kadınların ailelerindeki birey sayıları ile kooperatifte gerçekleşen eğitim faaliyetlerine katılım durumları ve çocuk sayıları ile kooperatif yönetiminde yer alma istekleri arasında istatistiki açıdan anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Çalışma ile kadınların tarımsal üretim süreçlerine katılımını arttırarak kooperatiflerdeki pozisyonlarını güçlendirmek amacıyla ihtiyaçlarına çözümler geliştiren ve toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan kooperatif modellerinin gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In rural areas, agricultural production is mostly carried out by women's labor. Women want to be included in the economy to contribute to household income. They need to become cooperatives in order to gain self-confidence, have better living conditions and increase their entrepreneurial spirit. The aim of the study was to examine the cooperative partner relations of women in agricultural cooperatives operating in Kahramanmaraş Province. In this context, 14 agricultural development cooperatives were determined by the purposeful sampling method by obtaining the field of activity, number of female partners and expert opinions from 144 agricultural cooperatives operating in Kahramanmaraş Province. A face-to-face survey was conducted with 300 female partners in the determined cooperatives between August and October 2024. Descriptive statistics, 5-point Likert scale, t test and chi-square test analyses were used in the analysis of the data. In the study, it was determined that 90.67% of the female partners were engaged in agricultural activities, 63.67% earned income from the cooperative, 86.33% had information about cooperatives, 75% took part in cooperative activities, 57.33% thought they had a say in the cooperative, 32% wanted to take part in the cooperative management, and 87.33% attended cooperative meetings. In the analysis results, a statistically significant difference was found between the average age of female partners who read the cooperative articles of association without becoming a partner in the cooperative and women, the number of individuals in the families of female cooperative partners, their participation in educational activities held in the cooperative, and their number of children and their desire to take part in the cooperative management. The study concluded that cooperative models that develop solutions to the needs of women and are based on gender equality are necessary in order to strengthen their positions in cooperatives by increasing their participation in agricultural production processes.