Elektronik güç kartında emı filtre tasarımı
Emi filter design on electronic power board
  1. Tez No: 932722
  2. Yazar: PINAR ÇAĞLA ÖRKMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günlük hayatımızda kullandığımız elektronik cihazlar, farkında olmadan birçok frekansa ve elektromanyetik gürültüye maruz kalmaktadır. Bu gürültüler, cihazların doğru ve verimli çalışmasını etkileyebilir. Elektromanyetik girişim (EMI) olarak adlandırılan bu gürültüler, özellikle yüksek frekansta çalışan devrelerde göz ardı edilirse hem ürün performansı hem de çevresel güvenlik açısından ciddi sorunlara yol açabilir. Günümüz teknolojisinin hızla ilerlemesiyle birlikte, elektronik cihazların daha kompakt ve yüksek performanslı hale gelmesi EMI sorunlarını daha da önemli hale getirmiştir. EMI, özellikle güç elektroniği alanında büyük bir öneme sahiptir ve dikkatle yönetilmelidir. Kullanılan anahtarlamalı güç dağıtım ürünlerinde EMI sorununu ortadan kaldırmak için EMI filtre çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan EMI filtresi ile ürünlerin elektromanyetik uyumluluğu sağlanabilmekte aynı zamanda ürünlerde kullanılan dijital yada analog sinyal haberleşme protokollerinin gürültüden etkilenmeden, verimli bir iletişim kurması sağlanabilmektedir. Ayrıca, bu filtreler elektronik cihazların uzun vadede güvenilirliğini artırarak hem üretim hem de kullanım aşamasında oluşabilecek maliyetleri düşürmektedir. EMI filtresi, güç kaynağından gelen gürültü ve paraziti azaltmak aynı zamanda güç kaynağından beslenen ürünlerin verimli çalışması ve sinyalleri doğru iletebilmesi amacıyla kullanılır. EMI filtreleri, özellikle savunma, havacılık ve tıp gibi kritik alanlarda kullanılan elektronik cihazların kesintisiz ve doğru çalışması için vazgeçilmez bir rol oynar. Bu çalışmada, 300kHz'lik çalışma frekansına sahip LT3845 Buck regülatörü incelenmiştir. LT3845 entegresine giriş EMI filtresi tasarlanıp uygulanmıştır. Bu çalışma kapsamında, iki farklı EMI filtre tasarımı gerçekleştirilmiş ve bunların sistem üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu çalışma, EMI sorunlarının yalnızca teorik düzeyde değil, pratik uygulamalarda da nasıl çözülebileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Tasarlanan elektronik kartta aynı zamanda CAN, RS485, RS422, RS232 ve Ethernet haberleşme protokolleri tasarımı bulunmakta ve farklı haberleşme tiplerine sahip elektronik ürünler sisteme entegre edilebilmektedir. Tasarlanan filtre, LT3845 entegresinin 12V çıkış voltajına uyum sağlayacak şekilde hesaplanmıştır. EMI filtresi, tasarımda 24V giriş- 12V çıkış değerlerine kullanılan LT3845 entegresinin girişine eklenmiştir. Tasarım, MIL-STD-461G standardına ait CE102 testine tabii tutulmuş, iletim hatlarındaki emisyon ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, tasarlanan filtrenin etkinliğini ve uygunluğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The electronic devices we use in our daily lives are unknowingly exposed to many frequencies and electromagnetic noise. These noises can affect the correct and efficient operation of devices. If these noises, called electromagnetic interference (EMI), are ignored, especially in circuits operating at high frequencies, they can cause serious problems in terms of both product performance and environmental safety. With the rapid advancement of today's technology, electronic devices have become more compact and high-performance, making EMI issues even more important. EMI is particularly important in power electronics and must be carefully managed. EMI filter studies are carried out to eliminate the EMI problem in the switched power distribution products used. With the EMI filter, electromagnetic compatibility of the products can be ensured, and at the same time, it can be ensured that the digital or analog signal communication protocols used in the products can communicate efficiently without being affected by noise. In addition, these filters increase the reliability of electronic devices in the long term and reduce the costs that may occur during both production and use. The EMI filter is used to reduce noise and interference from the power supply, as well as to ensure that the products fed from the power supply work efficiently and transmit signals correctly. EMI filters play an indispensable role for the uninterrupted and accurate operation of electronic devices, especially in critical areas such as defense, aerospace and medicine. In this study, the LT3845 Buck regulator with an operating frequency of 300kHz is investigated. An input EMI filter has been designed and applied to the LT3845 integration. Within the scope of this study, two different EMI filter designs are realized and their effects on the system are evaluated. This study aims to show how EMI problems can be solved not only at the theoretical level but also in practical applications. The designed electronic board also includes CAN, RS485, RS422, RS232 and Ethernet communication protocols and electronic products with different communication types can be integrated into the system. The designed filter has been calculated to adapt to the 12V output voltage of the LT3845 integration. The EMI filter has been added to the input of the LT3845 integration, which is used for 24V input - 12V output values in the design. The design was subjected to the CE102 test of MIL-STD-461G standard and emission measurements were made on the transmission lines. The results obtained reveal the effectiveness and suitability of the designed filter.