Çocukluk çağı travmalarının yeme bozukluğu ile ilişkisinde beden algısının incelenmesi
Investigation of body perception in the relationship of childhood traumas with eating disorders
  1. Tez No: 932721
  2. Yazar: MERYEM HOTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN ELİF AYBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çocukluk çağı travmalarının yeme bozukluğu ilişkisinde beden imgesinin araştırıldığı bu çalışma betimsel ve ilişkisel tasarımda tasarlanmıştır. 18-60 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerden oluşan toplam 395 kişinin katıldığı araştırmada veriler Demografik Değişkenler Formu, Yeme Bozukluğu, Beden İmgesi ve Çocukluk Çağı Travma Ölçekleri kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma sonucunda çocukluk çağı travmaları, beden imgesi ve yeme bozukluğu arasında düşük ve orta düzeyde negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çocukluk çağı travmaları ile beden imgesinin yeme bozukluğunu orta düzeyde etkilediği, bu etkinin cinsiyete göre farklı kültürlerde farklılık oluşturduğu, çalışanların, eğitim durumu yükseklerin, aylık geliri yüksek olanların ve evlilerin lehine bir fark oluştuğu, medeni durum ve birlikte yaşanan kişilere göre bir fark oluşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which investigates body image in the relationship between childhood traumas and eating disorders, was designed in a descriptive and relational design. In the research in which a total of 395 people, women and men between the ages of 18-60, participated, data were obtained using the Demographic Variables Form, Eating Disorder, Self-Image and Childhood Trauma Scales. As a result of the research, it was determined that there was a low and moderate negative relationship between childhood traumas, body image and eating disorders. It was concluded that childhood traumas and body image affect eating disorders at a moderate level, this effect varies in different cultures according to gender, there is a difference in favor of employees, those with high education, those with high monthly income and married people, and there is no difference according to marital status and cohabitants.