Slim design of power supply unit for OLED TV by using half bridge llc resonant converter topology
Yarım köprü llc rezonant çevirici topolojisi kullanarak OLED TV için ince güç kaynağı ünitesi tasarımı
- Tez No: 698011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte TV alanında da farklı yapı ve özelliklere sahip televizyonlar geliştirildi. Geleneksel LED TV'lere ek olarak geliştirilen QLED, Miniled ve OLED gibi teknolojiler piyasada günden güne yaygınlaşmaya devam ediyor. OLED TV'lerin backlight yapısı olmayıp her bir piksel kendiliğinden ışıdığı için daha ince yapıda tasarım yapılmasını sağlıyor. Her bir piksel kendiliğinden ışıdığı için iyi resim kalitesi sunar ve siyahları daha siyah renkleri daha net görebilme imkanı sunar. OLED TV panelleri genel olarak 20-28V voltaj aralığında beslenirler. Günden güne artan yüksek lüminans ve nits değerleri ile daha yüksek güç tüketimlerine ihtiyaç duyulur. İnce TV tasarımı, belirli alana girebilme sınırı ile güç kartları yüksek akımda güvenilir çalışabilen ve yüksek verimlilikteki kart tasarımı ihtiyacı duyulur. Yukarıdaki parametreler düşünülerek tasarlanan güç kartında EMI filtre bloğu, interleaved PFC stage, half-bridge LLC coverter stage olmak üzere üç ana blok altında tasarlanmıştır. EMI filtre bloğu C-L-C-L-C yapıda filtre bloğu kullanılmıştır. Yüksek güçlere çıkabilmek için 390V çıkış gerilimine sahip interleaved PFC bloğu tasarlanmıştır. PFC stage için verim %95 olarak hedeflenmiştir. Half bridge LLC converter üzerinde farklı transformatör tipleri ile sıcaklık karşılaştırma yapılmıştır. EFD ve toroidal core'lar kullanarak avantaj ve dezavantajları belirlenmiştir. LLC converterda geleneksel transformatör yapısından farklı olarak ana transformatör ve kacak enduktans ayrılarak daha yüksek güc transferleri yapılmıştır. Verimi artırmak için sekonder tarafta senkron rectifier kullanılmıştır. LLC resonant converter stage verimi %96 olarak hedeflenmiştir. Güç kartı için, giriş voltaj aralığı 100VAC-270VAC arasında ve çıkış gücü 24V @16A'da 384W'dır.
Özet (Çeviri)
Recently, with the development of technology, televisions which have with different structures and features have been developed in the field of TV. Tv technologies such as QLED, Miniled and OLED, which are developed as rivals to traditional LED TVs, continue to become widespread in the market everyday. OLED TVs do not have a backlight structure, and each pixel is radiated by itself, it enables a thinner design. Since each pixel is spontaneously luminous, it provides good picture quality and allows to see blacks more black and colors more clearly. OLED TV panels are generally supplied in the 20-28V voltage range. The higher power consumption is required with higher luminance and nits values increasing everyday. Power cards have certain mechanical limitations in design, such as thin TV design and limit of specific area. As a result, there is a need for a high efficiency card design that can operate reliably at high currents. The power supply is designed under three main blocks that is EMI filter and rectifier stage, interleaved PFC stage, half-bridge LLC coverter stage. Filter block structure is as C-L-C-L-C. An interleaved PFC block which has 390V output voltage is designed to transfer high power. For the PFC stage, the efficiency is aimed at %95.Temperature comparison has been made with different transformer types on the half-bridge LLC resonant converter. The advantages and disadvantages of using EFD and toroidal cores have been determined. EFD type core is an integrated transformer. When using toroidal transformer, extra series resonant coil is used to dissipate the heating. In this way, high power is transfered with toroidal transformer. Synchronous rectifier is used on the secondary side to increase efficiency . LLC resonant converter stage efficiency is aimed at %96. For the power supply, input voltage range is between 100VAC-270VAC and output power is 384W in 24V@16A.