Narwhal : A new visual programming language to manage cloud ınfrastructure
Narwhal: Bulut altyapısını yönetmek için yeni bir görsel programlama dili
- Tez No: 932742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖVÜNÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Modern yazılım geliştirme süreçleri, karmaşık altyapılar ve mikroservis mimarilerinin yönetimini zorunlu kılmıştır. Bu durum, özellikle Infrastructure as Code (IaC) yaklaşımlarının popülerleşmesiyle birlikte, altyapı yönetiminde kod tabanlı çözümlerin sunduğu avantajların yanı sıra artan kompleksite ve anlaşılırlık sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Narwhal adı verilen bu yeni görsel programlama dili, altyapı tasarımını interaktif ve görsel bir diagram üzerinden gerçekleştirme imkânı sunarak, IaC'nin mevcut zorluklarına yenilikçi bir çözüm getirmeyi amaçlamaktadır. Kullanıcılar, altyapı bileşenlerini ve yapılandırmalarını görsel olarak düzenleyerek Terraform HCL'ye dönüştürebilir ve altyapıyı doğrudan bu görsel şemadan derleyebilirler. Narwhal'ın sunduğu görselleştirme yaklaşımı, altyapı tasarımlarının daha anlaşılır, paylaşılabilir ve kolay yönetilebilir olmasını sağlayarak, yazılım mimarisi erozyonunu azaltmayı hedeflemektedir. Yazılım mimarilerindeki hataların daha erken fark edilmesini sağlayan şematize yapı, aynı zamanda dokümantasyon maliyetlerini de önemli ölçüde düşürmektedir. Bu çalışmada, Narwhal'ın altyapı yönetimine sağladığı katkılar, yazılım mimarisi erozyonunu önleme konusundaki potansiyeli ve modern yazılım geliştirme süreçlerine etkileri detaylı olarak ele alınmaktadır. Narwhal, geleceğin altyapı yönetim araçları için hem bir vizyon hem de pratik bir çözüm önerisi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modern software development processes have made it necessary to manage complex infrastructures and microservice architectures. This situation, especially with the popularization of Infrastructure as Code (IaC) approaches, has brought about the advantages of code-based solutions in infrastructure management, as well as increasing complexity and comprehensibility problems. This new visual programming language, called Narwhal, aims to provide an innovative solution to the current challenges of IaC by offering the possibility of performing infrastructure design through an interactive and visual diagram. Users can visually edit infrastructure components and configurations, convert them to Terraform HCL, and compile the infrastructure directly from this visual diagram. The visualization approach offered by Narwhal aims to reduce software architecture erosion by making infrastructure designs more understandable, shareable and easily manageable. The schematic structure, which allows for earlier detection of errors in software architectures, also significantly reduces documentation costs. In this study, Narwhal's contributions to infrastructure management, its potential to prevent software architecture erosion and its effects on modern software development processes are discussed in detail. Narwhal offers both a vision and a practical solution proposal for future infrastructure management tools.