A Discourse on Iconic Architecture and Post-Museums
İkonik Mimari ve Post-Müzeler Üzerine Bir Söylem
- Tez No: 932741
- Danışmanlar: PROF. DR. JONATHAN HALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Müzecilik, Architecture, Museology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Nottingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Müze tanımı dinamik bir tanım olduğu için sürekli değişim göstermektedir. Öyle ki, 21. yüzyılda 'post-museum, post-müze' kavramı ortaya çıktı. Post-müzeler sadece mimari şaheserler değil, aynı zamanda gayri resmi kamusal merkezlerdir. Ayrıca, bu iddiayı karşılamak için çok katmanlı eylemler gerçekleştirilmelidir. Bu tez, iki temel temadan oluşmaktadır. İlk olarak, Glasgow'un ikonik mimarisinden ve post-müzelerinden birer örnekle, ikonik mimarinin post-müzelerin ortaya çıkışını ne ölçüde desteklediği veya engellediği tartışılmaktadır. İkinci olarak ise bu iki örneklemin şehirle olan ilişkisi ve nasıl etkileşime girdiği ele alınmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, bu araştırma mevcut post-müze örneklerine, bu örneklerin özelliklerine ve Glasgow ile entegrasyonlarına odaklanmaktadır. Kelvingrove Müzesi ve Sanat Galerisi ile Riverside Ulaşım Müzesi, pek çok ortak noktası olduğu kadar farklılıklar yaşıyan taşıyan iki örnek olarak incelenmektedir. Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Konuya girişle başlayan ilk bölümden sonra, ikinci bölümde esas olarak müze felsefesi sahnesinin oluşturulmasına odaklanmaktadır. Post-müze kavramının ana yönleri ise bu bilgilerin ardından gelmektedir. Üçüncü bölümde Glasgow ve şehrin müze söylemi hakkında bilgi verilmektedir. Şehir kavramı üzerine yapılan bu incelemeden sonra, dördüncü ve beşinci bölümler Kelvingrove Müzesi ve Sanat Galerisi ile Riverside Ulaşım Müzesi'ne, bu müzelerin arka plan bilgilerine ve mimari durumlarına odaklanmaktadır. Altıncı bölümde ise post-müze ile ikonik müze arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerin şehirle nasıl bir etkileşim içerisinde olduğu tartışılmakta; ayrıca sosyal, eğitimsel ve ekonomik yönleri incelenip, karşılaştırılmaktadır. Bu tez, ikonik (etkili) ve post-müzeler kapsamında yenilenmiş ve yeni amaçlı tasarlanmış müzeler için teorik araştırma ve tasarım stratejisi değerlendirmelerini tamamlamakta ve mükemmelleştirmektedir. Özetle, çoğu ikonik müze, post-müze yaratılmasını teşvik etmektedir. Diğer bir deyişle, bu, ikonik ve post-müze tanımlarının bir tür birleşimi ya da etkileşimidir.
Özet (Çeviri)
The definition of a museum is constantly changing. Such that, in the 21st century, the 'post-museum' term has emerged. Post-museums are not only architectural masterpieces but also informal people public centres. Furthermore, multi-layer actions should be taken to meet this claim. The aim of the paper consists of two fundamental themes. Firstly, with an example of each in Glasgow's iconic architecture and post-museums, to what extent does iconic architecture support or obstruct the emergence of post-museums is discussed. Secondly, the relationship between the two cases with the city and how they engage. By considering this aim, this research focuses on existing examples of post-museum, their aspects, and their integration with Glasgow. The two cases, which are Kelvingrove Museum and Art Gallery and Riverside Museum of Transport, have so much in common as well as differences. This paper is divided into seven chapters. Starting with an introduction to the topic, then the second chapter is mainly concerned with setting the museum philosophy scene. The main aspects of the post-museum follow this information. The third chapter provides information about Glasgow and its museum discourse. After looking at the city concept, the fourth and fifth chapters are about Kelvingrove Museum and Art Gallery and the Riverside Museum and their background information and architectural status. The sixth chapter proposes a discussion of the relationships between the post-museum and the iconic museum with the city. Moreover, their social, educational, and economic aspects are discussed and compared. This dissertation supplements and perfects theoretical research and design strategy evaluation for the renovated and newly purposed built museums under the scope of influential and post museums. To summarise, most iconic museums encourage post-museum creation. In other words, this is a kind of fusion or exchange of two definitions: iconic and post-museum.