Girişimlerde bilişim teknolojileri kullanımının veri madenciliği teknikleri ile analizi
Analysis of information technologies usage in enterprises with data mining techniques
- Tez No: 932767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, İstatistik, Science and Technology, Management Information Systems, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Veri madenciliği, istatistik bilimi dalı kökenli olup bilgi teknolojileri olanaklarını sonuna kadar değerlendiren, büyük veri kalabalıklarından keşfedilmeyi bekleyen yapı ve ilişkileri bulup çıkaran ve buralardan bilgiye ulaşımı amaç edinmiş bir bilim dalıdır. Veri madenciliği sayesinde verinin derlenip işlenip yığın halindeki veri topluluğundan faydalı ve düzenli bir bilgi topluluğuna dönüştürebilen somut araçlar sağlanabilmiştir. Bu çalışma ile bilgi odaklı sonuçların elde edilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın başlangıç bölümünde veri madenciliği ile alakalı tanımlamalar, bilgiler, kavramlar ve bunları oluşturan fonksiyonlar incelenmiş, özellikle resmi istatistiklerin ışığında, konu daha net bir şekilde açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yıllık olarak 2012 ile başlayan süreden bu zamana kadar yayınladığı Girişimlerde Bilişim Teknolojileri Araştırması'nın 2022 mikro verisi üzerinde veri madenciliği analizi uygulamasına yer verilmiştir. WEKA açık kaynak kodlu veri madenciliği yazılımı ile analizler gerçekleştirilmiş, Girişimler büyüklüklerine göre ayrılarak temel ve ileri teknolojiler seviyesinde dijital olgunluk ve Endüstri 4.0 bileşenlerine uyum sonuçları değerlendirilmiştir. Bu sonuçlardan BB sınıfı girişimlerin KB sınıfı girişimler ile birlikte ciro büyüklüklerine göre uyumlarının yüksek, OB sınıfı girişimlerin uyum ve olgunluk seviyelerinin düşük olduğu anlaşılmıştır. Genel olarak resmi istatistiklerden elde edilen veri setlerinin kullanılması ve kıymetli bilgi ve istatistiksel örüntülerin ortaya çıkarılması çalışması olarak veri işleme ve analiz süreçlerine ve genel literatüre olan katkısı ve etkisinin yüksek olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmadaki yorum ve görüşler, hazırlayanın kendisine ait olup Türkiye İstatistik Kurumu'nu bağlamaz. Bu tez esas alınarak yapılan tüm çalışmalar için de aynı kural geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Data mining is a scientific discipline rooted in statistics, supported by information technology capabilities, aimed at discovering structures and relationships waiting to be discovered in large volumes of data and obtaining information from them. Thanks to data mining, tangible tools have been provided that can transform a mass of data that has been compiled and processed into a useful information set. In the initial sections of this study, definitions, information, concepts related to data mining and the functions that constitute them have been examined, and in particular, the subject has been tried to be clarified more clearly in the light of official statistics. In this study, data mining analysis has been applied to the 2022 microdata of the Information Technologies Survey in Enterprises, which has been published annually by the Turkish Statistical Institute (TÜİK) since 2012. Analyses were carried out with WEKA open-source data mining software, and the results of digital maturity and Industry 4.0 component compliance were evaluated by separating enterprises according to their size into basic and advanced technology levels. From these results, it was understood that the compliance of class large enterprises(BB) with class Small enterprises (KB) according to their turnover size is high, and the compliance and maturity levels of class medium enterprises are low. In general, it is thought that this study, which uses datasets obtained from official statistics and reveals valuable information and statistical patterns, will have a high contribution and impact on data processing and analysis processes and the general literature. The comments and opinions in this study are those of the author and do not bind the Turkish Statistical Institute. The same rule applies to all studies based on this thesis.