Köroğlu dağlık alanının MODIS verileri ile iklim değişikliği analizi
Climate change analysis of Köroğlu mountainary area with MODIS data
- Tez No: 932776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada MODIS uydusunun verileri kullanılarak Köroğlu dağlık alanı bulutluluk ve yüzey sıcaklığı eğilimleri analiz edilmiştir. Bu doğrultuda MODIS Terra ve Aqua uydusu verileri indirilmiştir. Çalışma için ArcGIS programı kullanılarak; konum haritası ve yükseklik haritası, arazi kullanım haritaları, eğim haritası, bakı haritası, jeoloji haritası, Köppen-Geiger iklim sınıflandırması haritası, bulutluluk ortalaması haritaları, yüzey sıcaklığı ortalaması haritası, bulutluluk eğilimi haritaları ve yüzey sıcaklığı eğilimi haritaları oluşturulmuştur. Eğilim analizlerinde Mann-Kendall Testi kullanılmıştır. Köroğlu dağlık alanı; su kaynakları, ormancılık, tarım, kayak alanları, kamp alanları ve doğal yaşam açısından önemli bir bölgedir. Sahanın yüksekliğinin 0-2291m arasında değişmektedir. Çalışma sahasının büyük bir bölümünün ormanlık alanlardan oluştuğu, 1990-2018 yılları arasında ormanlık alanların azalıp şehirsel ve tarım alanlarının arttığı görülmüştür. Çalışma sahasının yıllık eğilim değerlerinde anlamlı sonuçlar çıkmamıştır. Çalışma sahasında bulutluluk oranlarının yaz aylarında düşük seviyede olduğu kış aylarında yüksek olduğu görülmüştür. Yüzey sıcaklıklarının ise genel olarak yüksekliğe göre değişim gösterdiği görülmüştür. Çalışmada anlamlı sonuçlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, cloudiness and surface temperature trends in the Köroğlu mountainous area were analyzed using MODIS satellite data. Accordingly, MODIS Terra and Aqua satellite data were downloaded. Using ArcGIS program for the study; location map and elevation map, land use maps, slope map, aspect map, geology map, KöppenGeiger climate classification map, cloudiness average maps, surface temperature average map, cloudiness trend maps and surface temperature trend maps were created. MannKendall Test was used in trend analysis. Köroğlu mountainous area; It is an important region in terms of water resources, forestry, agriculture, ski areas, camping areas and natural life. The altitude of the field varies between 0-2291m. It was observed that a large part of the study area consisted of forest areas, and between 1990 and 2018, forest areas decreased and urban and agricultural areas increased. There were no significant results in the annual trend values of the study area. It was observed that cloudiness rates in the study area were low in summer and high in winter. It has been observed that surface temperatures generally vary according to altitude. The study focused on meaningful results.