Batmış (cil ) gölü'nün kuş çeşitliliği
Bird diversity of batmiş (cil) lake
- Tez No: 932775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA NERGİZ UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışması Mart 2023-Ekim 2024 tarihleri arasında Bitlis ili sınırları içerisinde bulunan Batmış (Cil) Gölü'nde gerçekleştirilmiştir. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda göl alanı ve çevresinde; 15 takım ve 28 familyaya mensup 67 kuş türü tespit edilmiştir. Bu türlerden; 20 tür yerli (% 29,8), 43'ü yaz ziyaretçisi (% 64,3 ), 4'ü (% 5,9) transit göçerdir. Batmış Gölü'nde gözlemlenen kuşlar, IUCN (Uluslararası Doğa Koruma Birliği) kriterlerine göre tehlike durumları ve statüleri incelendiğinde; 2 tür EN“Tehlike altında”(Oxyura leucocehala-dikkuyruk ördek, Neophron percnopterus-küçük akbaba), 2 tür VU“Zarar görebilir=Duyarlı”(Aythya ferina-elmabaş patka ve Streptopelia turtur-üveyik) ve 1 tür de NT“Tehlikeye yakın”(Vanellus vanellus-kız kuşu) kategorisinde bulunmaktadır. Bern Sözleşmesi kriterlerine göre alandaki 41 türün EK-II' listesinde, CITES Sözleşmesine göre ise alandaki türlerden 7'si EKII listesinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out in Batmış (Cil) Lake within the borders of Bitlis province between March 2023 and October 2024. As a result of the field studies, 67 bird species belonging to 15 orders and 28 families were identified in the lake area and its surroundings. Of these species, 20 species were resident (29,8%), 43 were summer visitors (64,3%) and 4 (5,9%) were transit migrants. When the birds observed in Batmış Lake were examined in terms of their danger status and status according to the IUCN (International Union for Conservation of Nature) criteria, it was seen that 2 species were in the EN“Endangered”category (Oxyura leucocehala-white-headed duck, Neophron percnopterus- Egyptian vulture), 2 species were in the VU“Vulnerable = Sensitive”category (Aythya ferina-common pochard and Streptopelia turtur-European turtle dove) and 1 species was in the NT“Near Threatened”category. According to the Bern Convention Red List Categories, 41 species in the area were on the Appendix II, and according to the CITES Convention Red List Categories, 7 of the species in the area were on the Appendix II.