COVİD-19 korkusunun obsesif kompulsif bozukluk semptomları ile ilişkisi
Relationship between fear of COVİD-19 and obsessive compulsive disorder symptoms
  1. Tez No: 932827
  2. Yazar: TUĞBA ÖZKENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN MEVSİM, DOÇ. DR. MAKBULE NESLİŞAH TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Bu çalışmada, Covid-19 korkusunun obsesif-kompulsif bozukluk semptomları ile ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma, Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Hekimliği Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran 18 yaş ve üzeri bireyleri kapsayan, tanımlayıcı özellikte tasarlanmış kesitsel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırma için, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran bireyler dahil edilme ve hariç bırakılma kriterlerine göre değerlendirildi; uygun bulunan ve katılmaya gönüllü olan kişiler çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara, sosyodemografik veri anketi, Covid-19 Korkusu Ölçeği ve Maudsley Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği, online veya yüz yüze anket formu şeklinde uygulanmıştır. Sosyodemografik veri anketinde, katılımcıların yaş, cinsiyet, medeni durumu, mesleği, çocuk sayısı, kronik hastalık durumu, düzenli olarak kullandıkları ilaçlar ve ekonomik durumları değerlendirildi. Covid-19 Korkusu Ölçeği, 7 maddeden oluşan 5'li Likert tipi bir ölçektir. Maudsley Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği ise 37 maddeden oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (24.0) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan katılımcıların obsesyon düzeylerini ölçmek için 'Maudsley Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği' kullanıldı. Araştırmaya katılan katılımcıların Covid-19 korku düzeylerini ölçmek için 'Covid-19 Korkusu Ölçeği' kullanıldı. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 39,37±16,117 olarak belirlenmiş olup, katılımcıların %55'i kadınlardan oluşmaktaydı. Covid-19 Korkusu Ölçeği puanları karşılaştırıldığında kadınlarda, herhangi bir işte çalışanlarda, evinde 65 yaş üstü birey bulunanlarda ve evinde kronik hastalığı olan birey bulunanlarda Covid-19 korkusu daha yüksek saptanmıştır. Katılımcıların Maudsley Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği puanları karşılaştırıldığında; kadınlarda, ilkokul ve lise mezunu olanlarda, Covid-19 hastalığı nedeniyle yakınını kaybetmiş kişilerde, obsesif kompulsif belirtiler daha yüksek saptanmıştır. Sonuç: Sonuç olarak, Covid-19 korkusunun psikolojik belirtilerle pozitif bir ilişki gösterdiği saptanmıştır. Buna ek olarak, COVID-19 Korkusu Ölçeği toplam puanı ile MOKBO Ölçeği'nin kontrol etme alt boyutu arasında zayıf düzeyde ve pozitif yönlü bir ilişki gözlemlenmiştir (r=0,301). COVID-19 Korkusu Ölçeği toplam puanı ile MOKBO Ölçeği'nin temizlik alt boyutu arasında pozitif yönlü ve zayıf düzeyde bir ilişki saptanmıştır (r=0,373). COVID-19 Korkusu Ölçeği toplam puanı ile MOKBO Ölçeği'nin yavaşlık alt boyutu arasında pozitif yönlü ve zayıf düzeyde bir ilişki belirlenmiştir (r=0,299). Benzer şekilde, kuşku alt boyutu ile de pozitif yönlü zayıf bir korelasyon saptanmıştır (r=0,219). COVID-19 Korkusu Ölçeği toplam puanı ile MOKBO Ölçeği'nin ruminasyon alt boyutu arasında pozitif yönlü ve zayıf düzeyde bir ilişki gözlemlenmiştir (r=0,281).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to explore the association between fear of Covid-19 and symptoms of obsessive-compulsive disorder. Method: This research is a descriptive study targeting adults aged 18 and above who visit Dokuz Eylül University Family Health Centers. The Education Family Health Centers of Dokuz Eylül University were assessed to exclude ineligible participants, and suitable volunteers were included in the study. Participants completed the Sociodemographic Data Survey, the COVID-19 Fear Scale, and the Maudsley Obsessive-Compulsive Symptom Scale through online or face-to-face survey forms . The Sociodemographic Data Survey included questions about age, gender, marital status, occupation, number of children, presence of chronic illnesses, medications used regularly, and economic status. The COVID-19 Fear Scale comprised 7 items with 5 response options each. The Maudsley Obsessive-Compulsive Symptom Scale contained 37 items. The research data were analyzed using the SPSS (24.0) software. Findings: The Maudsley Obsessive-Compulsive Symptom Scale was utilized to assess the obsession levels of the study participants, while the COVID-19 Fear Scale was employed to evaluate their levels of fear related to COVID-19. The average age of the participants was 39.37±16.117, and 55% of them were women. COVID-19 Fear Scale scores were higher among women, employed individuals, those aged over 65, and individuals living with someone who had a chronic illness. When comparing the participants' Maudsley Obsessive-Compulsive Symptom Scale scores, obsessive-compulsive symptoms were more prevalent in women, primary and high school graduates, and individuals who had lost relatives due to COVID-19. Result: In conclusion, the findings indicated a positive association between fear of COVID-19 and psychological symptoms. Specifically, a weak yet statistically significant positive correlation was observed between the total score of the COVID-19 Fear Scale and the controlling sub-dimension of the Maudsley Obsessive-Compulsive Symptom Scale (r = 0.301). Similarly, a weak yet statistically significant positive correlation was identified between the total score of the COVID-19 Fear Scale and the cleaning sub-dimension of the Maudsley Obsessive-Compulsive Symptom Scale (r = 0.373). The slowness sub-dimension also showed a weak correlation with the total COVID-19 Fear Scale score (r = 0.299). A statistically significant yet weak positive correlation was also observed between COVID-19 fear and the doubt sub-dimension (r = 0.219), as well as with rumination (r = 0.281).