Geopolitics of connectivity amongsub-regions of Greater Central Asia
Geniş Orta Asya altbölgeleri arasındaki bağlantısallığın jeopolitiği
  1. Tez No: 932828
  2. Yazar: SYED ALI ASAD GILLANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Geniş Orta Asya bölgesi de bağlantısallık kaynaklı dönüşümsel değişimlere sahne olmaktadır. Orta, Güney ve Batı Asya'nın üç alt bölgesi, zengin kaynaklara sahip olup doğu-batı ve kuzey-güney bağlantısallık girişimlerinin tam ortasında stratejik bir konuma sahiptir. Tarihî bağlarının ve çok sayıda sosyo-kültürel ortak paydasının yanı sıra, her alt bölgeye özgü kendine has özellikler, tarihî tecrübeler ve güvenlik ortamları bulunmaktadır. Bu faktörler, alt bölgelerin jeopolitik ve jeoekonomik perspektiflerini şekillendirmekte ve politika tercihlerini etkilemektedir. Artan bölgesel bağlantısallık, her üç alt bölgedeki geleneksel Bölgesel Güvenlik Komplekslerinin iç dinamiklerini dönüştürmekte ve bunları oluşturuan devletlerin bakış açılarını çeşitlendirerek seçeneklerini artırmaktadır. Bu araştırma şu temel soruya yanıt aramaktadır: Küresel güç rekabetinin ortasında, bağlantısallık Geniş Orta Asya alt bölgeleri arasında bölgesel işbirliğini teşvik edebilir mi? Bu çalışmanın temel argümanı, çok kutuplu bir dünyaya doğru değişen küresel dinamikler ve keskinleşen küresel güç rekabeti ortamında, Geniş Orta Asya alt bölgeleri arasında bölgesel işbirliği ve karşılıklı bağımlılığı hem teşvik eden hem de engelleyen unsurların bir arada var olduğudur. Artan bağlantısallık, işbirliğini teşvik eden unsurları harekete geçirip alt bölgeleri birbirine yakınlaştırmaktadır. Ancak aynı zamanda, bölgesel işbirliği ihtimallerini engelleyen jeopolitik fay hatlarını da derinleştirmektedir. Bu araştırma, nihai sonucun —yani artan bağlantısallığın Geniş Orta Asya'da daha fazla işbirliği, karşılıklı bağımlılık ve entegrasyonla mı sonuçlanacağı yoksa bölgenin jeopolitik ayrışmalar doğrultusunda parçalanmasına mı neden olacağı hususunun bağlantısallık jeopolitiğine, güç nüfuzlarına ve örtüşmelerine veGeniş Orta Asya liderlerinin stratejik tercihlerine bağlı olacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Greater Central Asian region is also witnessing connectivity-induced transformational changes. Its three sub-regions of Central, South and West Asia are richly endowed and strategically located in the middle of numerous east-west and north-south connectivity initiatives. Besides having historical linkages and numerous socio-cultural commonalities, each sub-region has its own peculiarities, historical experiences and security environment that shape its geopolitical and geoeconomic outlook, as well as influence its policy choices. Enhanced regional connectivity is transforming the internal dynamics of traditional Regional Security Complexes in each of the three sub-regions, as well as influencing the outlooks of their constituent member states by diversifying their options. This research tries to answer the research question: Amid competing global power overlays, can connectivity promote regional cooperation among sub-regions of the Greater Central Asia? The main argument of this research is that in the changing global dynamics towards a multi-polar world and the sharpening global power competition, both enablers for and impediments to regional cooperation and interdependence among the sub-regions of the Greater Central Asia co-exist. Increasing connectivity is catalyzing the enablers and bringing the sub-regions closer. At the same time, it is deepening the geopolitical fault lines that impede the prospects of regional cooperation. This research concludes that the final outcome i.e. whether enhanced connectivity would lead to more cooperation, interdependence and integration within the Greater Central Asia or make the region fragmented along geopolitical divides would depend on the geopolitics of connectivity, power penetrations and overlays, and the strategic choices made by leaders in the Greater Central Asia.