Sosyal bilgiler öğretmenlerinin yabancı uyruklu öğrencilerin ortaokul sosyal bilgiler dersi öğretim sürecinde karşılaşılan sorunlara yönelik görüşleri
Social studies teachers' opinions on the problems faced by foreign students in the teaching process of middle school social studies course
- Tez No: 932894
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik öğrenme süreçlerinde karşılaştıkları sorunlar, sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden bütüncül çoklu durum çalışması yöntemiyle yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Antalya ilinin merkez ilçelerinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler oluştururken, örneklemi ise gönüllülük esasına dayanarak seçilen sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırma bulguları, yabancı uyruklu öğrencilerin dil ve kültürel uyum eksikliklerinin, sosyal bilgiler dersindeki öğrenme süreçlerini olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur. Türkçe dil becerilerinin yetersizliği, öğrencilerin hem akademik başarılarını hem de sosyal uyumlarını sınırlandırmakta; derslere katılımını ve grup içi iletişimini zorlaştırmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin Türk kültürüne ve sosyal çevreye adaptasyonunda yaşadığı güçlükler, öğrenme süreçlerini daha da karmaşık hale getirmektedir. Sosyal bilgiler dersinin dili, terminolojisi ve kapsamı, yabancı uyruklu öğrenciler için ek zorluklar barındırmaktadır. Tarih, coğrafya ve kültürel miras gibi soyut konularda öğrencilerin kavramsal anlayışlarının yetersiz olduğu, özellikle neden-sonuç ilişkisi kurma becerisinde sorunlar yaşadığı belirlenmiştir. Milli kültür ve milliyetçilik gibi konulara yabancılaşan öğrencilerin derslere ilgi ve motivasyonlarının düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems encountered by foreign students in their learning processes in the social studies course were evaluated in line with the opinions of social studies teachers. The research was conducted using the holistic multiple case study method, one of the qualitative research designs. The universe of the study consisted of foreign students studying in Antalya in the 2024-2025 academic year, while the sample consisted of social studies teachers selected on a voluntary basis. The research findings revealed that the lack of language and cultural adaptation of foreign students negatively affected their learning processes in the social studies course. Inadequate Turkish language skills limit both the academic success and social adaptation of students; it makes participation in classes and communication within the group difficult. In addition, the difficulties experienced by students in adapting to Turkish culture and the social environment make their learning processes even more complicated. The language, terminology and scope of the social studies course pose additional difficulties for foreign students. It was determined that students' conceptual understanding was insufficient in abstract subjects such as history, geography and cultural heritage, and that they had problems especially in establishing cause-effect relationships. It has been determined that students who are alienated from topics such as national culture and nationalism have low interest and motivation in classes.