Yeni görüntüleme ölçütlerine göre yaygın idyopatik iskelet hiperostozunun prevalansı ve bu hastalarda sakroilyak eklemlerin görüntüleme bulguları
Prevalence of diffuse idiopathic skeletal hyperostosis (DISH) according to recently established imaging criteria and imaging findings of sacroiliac joints in these patients
  1. Tez No: 932895
  2. Yazar: VEDAT YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET ELÇİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
DISH klinik önemi bulunan ve seronegatif spondiloartropatilerin ayırıcı tanısına giren bir antitedir. Yakın zamanlı bir çalışmada DISH'in spinal tutulumunun erken evresinin tanı ölçütleri tanımlanmıştır. Bu çalışmada, erken evre ve klasik DISH'in sıklığını ve bu hastalarda pelvik entezofit yükünü toraks ve abdomen BT tetkiklerini kullanarak araştırdık. 6-25 Ekim 2023 tarihleri arasında, hastanemiz BT Optima ve BT GE Optima cihazlarında toraks BT tetkiki yapılan ve çalışmaya dahil edilme ölçütlerini karşılayan 636 hastayı çalışmaya dahil ettik. Çalışma, Hacettepe Üniversitesi Radyoloji ve Romatoloji Bölümleri'nin işbirliği ile yürütüldü. Demografik ve klinik bulguları ve BT bulgularını toplayıp genel veri seti oluşturduk. Hastaların % 50.5'i kadın, yaş ortalaması ise 58.99±14.06 yıldı. İlk aşamada toraks BT tetkikleri değerlendirilerek hastalar DISH olmayan, erken evre DISH ve klasik DISH olmak üzere 3 ayrı grupta gruplandırıldı. Çalışma grubu içerisindeki nihai tanı gruplarının dağılımı; 432 DISH olmayan, 106 erken evre DISH, 98 klasik DISH şeklindeydi. DISH statüsü için toplam 636 kişi üzerinden hesaplanan gözlemciler arası uyumun ağırlıklı kappa katsayısı κ=0.655 (95% GA=0.584-0.726) olarak elde edildi. Toplam 63 kişi üzerinden hesaplanan gözlemci içi uyumun ağırlıklı kappa katsayısı κ=0.788 (95%GA=0.596-0.981) olarak elde edildi. Her iki uyum için de ağırlıklı kappa katsayısı 0.61-0.80 arasında olduğu için değerlendiriciler arasında iyi bir uyum olduğunu ve değerlendirme sonuçlarının tutarlı olduğunu gösterdik. İkinci aşamada pelvik değerlendirmeye dahil edilme ölçütlerini karşılayan 326 pelvis BT tetkiki her 3 grupta pelvik entezofit yükü açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
DISH is a clinically important entity that is included in the differential diagnosis of seronegative spondyloarthropathies. A recent study has defined the diagnostic criteria for the early stage of spinal involvement of DISH. In this study, we investigated the frequency of early-stage and classic DISH and the pelvic enthesophyte burden in these patients using CT scans of the thorax and abdomen. Between October 6 and 25, 2023, we included 636 patients who underwent thorax CT examinations on our hospital's CT Optima and CT GE Optima devices and met the inclusion criteria. The study was conducted in collaboration with Hacettepe University Radiology and Rheumatology Departments. We collected demographic and clinical findings and CT imaging findings and created a general data set. 50.5% of the patients were female and the mean age was 58.99±14.06 years. In the first stage, thorax CT scans were evaluated and patients were grouped into 3 different groups as no-DISH, early-stage DISH and classic DISH. The distribution of the final diagnostic groups in the study group was as follows: 432 no-DISH, 106 early-stage DISH, 98 classic DISH. The weighted kappa coefficient of interobserver agreement calculated over a total of 636 participants for DISH status was κ=0.655 (95% CI=0.584-0.726). The weighted kappa coefficient of intraobserver agreement calculated over a total of 63 participants for DISH status was κ=0.788 (95% CI=0.596-0.981). The weighted kappa coefficient for both aggreement was between 0.61-0.80, indicating that there was good agreement between the researchers and assessment results were consistent. In the second stage, 326 pelvic CT scans that met the inclusion criteria for pelvic evaluation were reviewed for pelvic enthesophyte burden in all 3 groups.