Osmanlı'dan Cumhuriyet'e kahvehaneler: Konya örneği
Coffeehouse from the Ottoman to the Republic: The example of Konya
- Tez No: 932919
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında geçmişten günümüze Konya'da bulunan kahvehanelerin varlığı ve yüzyıllar içerisinde gelişimi üzerinde durulmuştur. Kahvenin kökeni ve Osmanlı Devleti'nde ortaya çıkmasıyla dini, siyasi ve sosyal rolleri nedeniyle yasaklamaları beraberinde getirmişti. Kahvehane yasakları zaman zaman hafifletilse bile tamamen yasakların kalkması XIX. yüzyıl dönemine kadar devam etmiştir. XVIII. yüzyılın sonlarında birçok kahvehane çeşitleri ortaya çıkmıştır. Mahalle Kahvehaneleri, Esnaf Kahvehaneleri, Yeniçeri Kahvehaneleri, Semai Kahvehaneleri kahvehane çeşitleri içerisinde incelenmiştir. Kahvenin Konya şehrine gelişi İstanbul ile aynı dönemlere rastlamaktadır. Konya'nın kahve ve kahvehane geçmişi Türbeönü Kahvehanesi ve Sulu Kahve ile başlayarak adeta aşıkların mekanı haline gelmiştir. Konya'da da kahvehane çeşitleri incelenmiş olup Aşık Kahvehaneleri, Esnaf ve Seyyar Kahvehaneler işlenmiştir. Cumhuriyet Döneminde Kayıklı Kahve ve Kızlı Kahveler etkili olduğu belirtilmiştir. Yine Cumhuriyet Döneminde Konya yerel gazetelerinde geçen kahvehanelerle ilgili haberler incelenmiştir. Günümüze doğru geldikçe“kafe”kültürü şekline dönüşen kahvehaneler geleneksel ile modern arasında bir kültürel mekân olmaya devam etmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the existence of coffeehouses in Konya from past to present and their development over the centuries are emphasized. The origin of coffee and its emergence in the Ottoman Empire brought with it prohibitions due to its religious, political and social roles. Even though the coffeehouse bans were eased from time to time, the complete lifting of the bans continued until the 19th century. XVIII. Many types of coffeehouses emerged at the end of the century. Neighborhood Coffeehouses, Tradesmen's Coffeehouses, Janissary Coffeehouses, Semai Coffeehouses were examined among the types of coffeehouses. The arrival of coffee in Konya coincides with the same period as in Istanbul. Konya's history of coffee and coffeehouses started with Türbeönü Coffeehouse and Sulu Kahve, and has become a place for lovers. In Konya, the types of coffee houses were examined and Aşık Coffee Houses, Tradesmen and Mobile Coffee Houses were discussed. It has been stated that Kayıklı Kahve and Kızlı Kahveler were effective during the Republic period. Again, news about coffeehouses in local newspapers of Konya during the Republican period were examined. Coffeehouses, which have evolved into a“cafe”culture over time, continue to be a cultural space between the traditional and the modern.